| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, cum sa rezist sa nu mai mananc la liceu? Dimineata mananc, dar mi se mai face foame.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Cate ore stai la liceu? Nu e sanatos sa faci pauze prea mari intre mese, iti incetineste metabolismul, mai bine mai putin dar mai des.
Acasa mananca ceva bogat in fibre ce-ti da senzatia de satietate (orez brun, paine graham, paste integrale), cu proteine (carne, oua sau lactate) si legume (iti umplu stomacul dar sunt bogate in apa, vitamine). Deci o masa cat mai complexa.
Dupa aproximativ 4 ore ti se va face foame din nou, incearca sa-ti potolesti foamea cu gustari formate din fructe-mar de exemplu, un iaurt natural cu o banana, covrigi integrali, etc.

| Batran_Dulau_1954 a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Răspuns tipic românesc. Stimate domnule dar de ce nu spui acestui tânăr, că toţi mafioţii din ţara asta care sunt la putere, şi-au făcut pauză de mâncat la prânz. Elevii de ce nu au? Şi la o adică de ce nu-l înveţi să nu iasă în stradă ca spălaţii pe creier pentru corupţie, ci pentru asigurarea unei mese calde în toate unităţile de învăţământ. 70.000 de elevi cu bannere în faţa guvernului să ceară o masă caldă obligatoriu, va face ca aceasta să se întâmple dacă nu de a doua zi, cel mult după o săptămână. Dă sfaturi la tineri să-şi ceară drepturile ca în Europa. Nu să-şi "lingă" rănile. Când e vorba de obligaţii ale noastre, ni se scoate ochii că aşa sunt normele europene. Păi atunci eu zic să le folosim. Să aplică normele de hrană pentru elevi din Europa. Sper că nu există vreun spălat pe creier care să fie Gică Contra şi să spună manipularea pentru sclavii naivi de: nu sunt bani. Dacă am fost împuşcat în decembrie 1989, vreau să cred că am păţit-o pentru semenii mei, nu pentru o gaşcă de hoţi şi restul de proşti.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Batran_Dulau_1954):

Intrebarea era cum sa NU mai manance, poate doreste sa slabeasca sau poate are alte motive pentru care isi doreste sa-si reduca hrana.
Eu i-am raspuns strict lui, nu tuturor elevilor, ca nu e sanatos sa te infometezi. Ce legatura are asta cu raspunsul dumneavoastra habar nu am.
Va inteleg problema, nu va contrazic, din contra, insa postati-o ca intrebare sau la alta categorie, aici era vorba despre altceva.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cine te opreste sa iei cu tine de acasa ceva de mancare si sa iei o gustare mica in pauza?
Dar poti sa bei si 1 pahar de apa in loc de mancare...

| Donsavas a răspuns:

Te trezesti mai devreme. manaci masa de dimineata pe la un 9, apoi mai manaci la 12 si ultima oara pe la un 19-20 cand ajungi acasa. eu asa faceam. spor la scoala!

| Dumbi a răspuns:

Nu iti mai iei de mancare. Parca mainile ti se misca singure si iti baga in gura… :/

| Em4nuel0Emmy a răspuns:

Incearca sa mananci fructe la scoala, un mar, o banana, portocala ce iti place... Si bea apa. Asa nu o sa mai simti nevoia sa mananci pana ajungi acasa.