| M1XTaP3 a întrebat:

Salut daca vreau sa cumpar ceva de pe OLX din Craiova si eu sunt din Bucuresti si daca imi trimite coletul prin posta trebuie sa platesc ceva din cate stiu eu nu trebuie sa platesc nimic...
Si apropo cum bani cum fac? Ai predau cand ridic coletul?

Va rog explicati-mi si mie cum se face nu am cumparat niciodata din afara bucurestului si cand am cumparat ceva m-am intalnit personal cu vanzatorul.

Vreau sa-mi explice cineva care stie exact cum se face va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Adrian0102 a răspuns:

Iti dau un sfat prietenesc nu cumpara prin posta, se dau multe tepe, cel mai sigur este curierul chiar daca transportul costa putin mai mult ai facilitatea ca iti vine produsul in cel mult doua zile lucratoare. Exista doua variante:
1-daca te intelegi cu cumparatorul sa fie el de acord sa plateasca din propriul buzunar transportul tu platesti doar bani pe colet.
2-in mod normal tu iti platesti coletul de ex: ai cumparat un telefon si costa 500 lei si mai platesti pe lanaga cei 500 de lei suma telefonului si transportul care mai e vreo 15-20 lei.
Bani tu ii trimiti vanzatorului ramburs la didicarea coletului de la posta.Adica dai suma de bani pe colet la posta plus transportul si poti ridica coletul.Bafta!

1 răspuns:
| Onica7 a răspuns:

De exemplu daca vrei sa cumperi o pereche de adidasi si ei costa 100 lei tu ii tr un sms vanzatorului si vezi ce zice prin ce ti-l poate trimite si daca este prin posta normal preturile sunt intre 10- si 14 lei asa stiu iar tie cand o sa iti vina coletul la posta la tine in Bucuresti platesti produsul 100 lei + transportul depinde cat este normal o sa iti zica vanzatorul cat este