| Mmooaarro a întrebat:

Imi caut o masina Second-Hand de vanzare si am gasit una care imi place.

Si vroiam sa va intreb ce inseamna cutie de viteze
semi-automata / secventiala

e automata sau manuala?

Răspuns Câştigător
| Kickstart a răspuns:

Da ii si automat si amnual adica ai un singur schimbator si is niste litere acolo care ii pentru marsarier, punct mort, mod automat(se schimba vitezele automat) si printr-o simpla deplasare a schimbatorului intr-o parte(is desene la baza schimbatorului si iti vei da seama) is 2 semne: + si -. + ii in sus si - ii in jos.Asta cu + si - ii modu manual dar nu ii ca la schimbatoarele normale ca misti in toate partile de schimbator, doar in sus si in jos depinde in ce treapta vrei sa bagi masina. Viteza in care te afli ti indicata in bord sub kilometraj. Sper ca raspunsu meu sa iti fie de folos.

3 răspunsuri:
| schajuman1344 a răspuns:

Semi automata, adica ai schimbatorul si ca sa schimbi viteza dai doar in spate sau in fata, depinde. Cea automata e cea la care nu umbli-merge singura.

| nedan1999 a răspuns:

Deci semi automat inseamna ca nu ai ambreaj.secvential inseamna ca la o miscare in fata a schimbatorului ii o treapta mai mare, la o miscare in spate ii o treapta mai jos.

| Viktor05 a răspuns:

Semiautomata este cutia de viteze controlata electronic de un "robotel", iar pentru schimbarea treptelor, conducatorul misca schimbatorul spre + sau - (treapta superioara/inferioara) pentru ca "robotelul" sa schimbe singur treptele. Unele modele de automobile au amplasate doua butoane la volan, aceleasi +/- care indeplinesc acelasi rol ca si schimbatorul de viteze a cutiei semiautomate.