| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, imi explica si mie cineva cum pot rezolva subiectul 2 la romana la bac?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce sa-ti explicam? laughing)) Cred ca e cel mai simplu subiect. Pur si simplu trebuie sa ai 2 argumente, introduse (cel mai clasic) prin In primul rand, in al 2-lea rand. Sa ai grija sa fie idei diferite (si stiu ca suna stupid da sunt copii care scriu acelasi lucru la ambele argumente dar intr-o alta forma si cu alte cuvinte, posibil pentru ca in capul tau suna altfel dar nu stii sa transcrii ideea)
La ipoteza trebuie sa ai neaparat o propozitie care sa inceapa cu `in opinia mea` / "dupa parerea mea" etc. De preferat sa faci o mica introducere generala iar ipoteza o inchei cu acea propozitie cu `in opinia mea` unde zici efectiv foarte pe scurt ce crezi despre subiect si dai drumul la cele 2 argumente. Neaparat inchei cu in concluzie. Acum ca s-a schimbat structura la bac nu stiu daca mai e nevoie de exemple la argumente dar pentru linistea ta, da-i acolo un exemplu clar si concret

| AlexanderAlex1 explică (pentru Adry05):

S-au schimbat subiectele, textul argumentativ este punctul B., eu ma refer la subiectul 2

| Adry05 a răspuns (pentru AlexanderAlex1):

Pai si zi si tu ce e subiectul 2 ca nu-l stiu

| Elena9328 a răspuns:

Elementele care contează sunt :
In primul rând,
In al doilea rând,
In concluzie,
Se pune accent pe lucruri care s-au întâmplat, nu imaginare.
Lucruri luate din cărți
Anumiți autori
Cu ce influențează în ziua de azi
De ce, când, unde
E benefic sau nu?
Ajuta sau nu?
Asta trebuie sa ai în cap când începi.
Mai întreabă foarte bine profesoara de Romana, te ajuta sigur.

Răspuns utilizator avertizat