| Scarlat_Seby_1999 a întrebat:

Impreuna cu tatal meu vreau sa confectionam un costum din urs pentru Anul nou. Vreau sa nu se piarda traditia si doi ani la rand am fost cu plugusorul, anul acesta vreau sa ma duc cu ursul impreuna cu niste prieteni. Aveti idee cum sa il facem?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate confectiona un costum de urs din piele si blana de oaie, de exemplu dintr-un cojoc vechi, care se vopseste in maro (se pot folosi frunze de nuca sau chiar coaja de nuca pentru vopsire).

Varianta mai "naturala": belesti un urs si-ti faci costumul din blana lui. Atentie, sa nu se intample pe invers! big grin

| Valyasdfg a răspuns:

Până când crezi că mai ține treaba asta cu tradițiile? Lumea se modernizează, nu mai merge cu de-astea mult

| Scarlat_Seby_1999 explică (pentru Valyasdfg):

Sincer, o sa mai mearga. Si daca nu mai merge mult foarte pacat, sunt traditi frumoase.