| Here4u a întrebat:

ma numesc adelina si voi face o petrecere in pijamale. le-am promis prietenelor mele ca voi face desertul singura. nu imi dau seama ce pot face. am 12 ani. daca aveti ceva idei sau stiti retete, please ajutati-ma pana maine (14.06.2011) please dau funda!:*

Răspuns Câştigător
| iull_1544 a răspuns:

Poti cumpara biscuiti si ii poti umple cu: 1)finetti [crema din aia de ciocolata... nu sunt sigura ca asa se scrie], 2)dulceata, 3) miere sau frisca -poti sa ii faci si in partea superioara si sa presari cocos] si pe o tava sa ii aranjezi in diferite forme cum ar fi sa scrii initialele numelor voastre sau o inima... sau poti lua iaurturi [ de preferabil simple, unul pentru fiecare ], sa le pui fiecare intr-un bol si deasupra sa desenezi cate ceva cu gem. Daca sunteti amatoare de inghetata poti cumpara inghetata [de vanilie sau ciocolata] si sa o freci cu cola si sa o pui o ora de frigider [aceasta e reteta facuta de mine si prietenele mele ]. Tot inboluri individuale sa faci in felul urmator: rupi in bucati mai mici piscoturi [ din alea care se dau mirilor cu miere sau vin la cununia religioasa ] peste sa pui finetti, frisca, alune, sos de caramel, inca un strat de poscoturi. Sunt multe moduri in care sa prepari un desert fara sa trebuiasca sa murdaresti mii de farfurii sau sa coci. Trebuie doar sa iti lasi imaginatia sa se joace. Sper din suflet ca sfaturiile mele sa iti fie de folos si sa te distrezi cu prietenele tale!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca faci tu ceva bun cu reteta culinara la 12 ani esti as cauta in internet metode de preparare.

| Deniisze a răspuns:

Ati putea face clatite cu finetty
sau inghetata, briose thinking