| Kiersten a întrebat:

poate cineva daca stie sa imi spuna cam cat dureaza o carte sa fie tradusa si publicata in romana? Pt ca de exemplu in aprilie a aparut la noi o carte in varianta originala in engleza, si nici pana aacum nu a aparut si varianta tradusa..si as vrea sa stiu daca mai are rost sa astept sau o iau asa in engleza..Mersi,funda

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima conditie este ca un traducator sa accepte sa faca asta. Poate nici nu a inceput nimeni. Apoi, dureaza traducerea in sine, gasirea unei edituri dispusa sa o tipareasca (cel mai greu) si asa mai departe. Daca stii engleza si te intereseaza cartea, este mai bine sa o cumperi acum.

| Kiersten explică (pentru anonim_4396):

Stiu engleza, dar mi-ar placea mai mult in romana pentru ca asa am si primul volum si inteleg mult mai bine.dar ma gandesc ca nu are cum sa dispara de pe piata, nu? adica pana la urma se va gasi cineva sa o traduca o dta si o data.mie imi e sa nu o cumpar acum si dupa peste o luna sa apara si in romana..crezi ca cartea asta-daca va fi publicata- va fi tot de la aceeasi editura c si primul volum al acelei serii? sau nu e neaparat un criteriu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kiersten):

Nu e neaparat sa fie de la aceeasi editura. Depinde care are curajul sa o publice. Aici, poate influenta si volumul vinzarilor de acum. Nu cred ca dispare usor de pe piata. Lumea nu mai cumpara carti ca inainte.
Daca acum va avea succes, probabil se vor gasi un traducator si o editura care sa o scoata si in limba romana.