| TudorVlad166 a întrebat:

Puteti sa-mi dati niste sfaturi in achizitionarea unor frane pe disc hidraulice?
-Franele trebuie sa fie acelasi model si pe fata si pe spate? Eu ma gandeam sa pun Shimano Mt420 pe fata pentru ca are 4 pistoane impreuna cu un disc de 160 si pe spate un Shimano Mt200 cu 2 pistoane impreuna cu un disc de 160.
-Cum trebuie sa le pun, mai bun pe fata si mai prost pe spate sau mai prost pe fata si mai bun pe spate? Eu zic ca pun mai buna pe fata (shimano mt420 pentru ca are 4 pistoane si o forta de franare mai buna) pentru ca centrul de greutate se lasa pe fata, iar mai proasta pe spate (Shimano Mt200 pentru ca are 2 pistoane) pentru ca spatele pierde aderenta si roata se blocheaza repede.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Sunt bune oricare din cele amintite. Frânare plăcută!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Paricipi la cometiții măcar naționale?

| TudorVlad166 explică (pentru sierra1):

Nu dar am nevoie de frane bune

| sierra1 a răspuns (pentru TudorVlad166):

Sunt bune oricare din cele amintite. Frânare plăcută!

| mihai69 a răspuns:

Normal ar fi să ai o frână mai puternică pe față. Cel puțin așa spune băiatul meu, care se dă și el „la vale" cu bicicleta.
https://youtu.be/d1oE-ma6244

| Mirel4412 a răspuns:

Eu am frane Tektro hd-m290 pe fata si pe spate si descurca excelent. Parerea mea e ca frana mai buna trebuie pusa pe spate, nu ai vrea sa pui frana intr-o curba cu fata la maxim ca te gandesti ca e frana buna si sa pici in cap. Daca nu te dai pe dealuri sau trasee, iti recomand mt200, le-am testat si sunt foarte bune pe orice teren.

Daca vrei o frana de calitate, iti recomand de la categoria Deore, Shimano Deore BL-M525

https://m.emag.ro/......DZHVWRBBM/

Sau franele mele,

https://bellabike.ro/produs/frana-de-fata-hidraulica-tektro-hd-m290-negru/

Eu am dat 300 lei in 2014 cand au aparut.

Daca nu te descurci sa ti le montezi singur mai bine nu incerca, du-te la un service. As zice ca o investitie bune e sa-ti cumperi si ulei de frana de la producatorul franei, pentru ca se scumpeste pe zi ce trece si multe service-uri sa faca mai multi bani pun ulei de shimano daca au tektro sau pun chiar DOT.