| darksy36 a întrebat:

Spuneti-mi cum as putea sa fac din procesorul meu single core un dual core. (am incercat sa fac overclock din BIOS dar nu am reusit). Imi puteti da un program (link de download) cu care as putea face asta? FUNDAA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai procesor single core este vechi iar procesoarele vechi nu sunt facute sa suporte overclock chiar daca ai optiuni in BIOS pot fi compatibile mai multe procesoare cu placa de baza.
Sa iti explica mai pe intelesul tau ( ca tot nu am ce face)
Sa zicem ca calculatorul tau este o masina iar motorul este procesorul tu vrei sa il turezi ii faci overclock maresti frecventa e ca si cum i-ai da aer motorului dar procesorul ca si motorul daca ii dai doar aer se mareste turatie dar pierde din forta, pentru a avea forta ii dai si benzina la procesor ii dai voltajul mai mare, bun pana aici este bine merge mai repede mai puternic mai fortos dar ce te faci cand nu rezista transmisia/cipsetul la acea forta incepe sa se incalzeasca sare pistoanele/trenzistorii ia foc si iti mai da si politie amenda ca nu ai permis/licienta pentru windows ce te faci ai stricat masina/calculatorul.
Mai bine il lasi asa si cumperi altu.

5 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Cumpără unul nou și nu mai încerca overclock-ing, astfel îți iei și o placă de bază nouă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca se poate dar vezi sa nu-l prajesti

| darksy36 explică (pentru anonim_4396):

Atunci macar imi puteti spune cum as putea sa il maresc de la 2.7 la 3 sau 3.2?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un core inseamna un nucleu iar overclocking se face la frecventa nucleului.
E ca si cum ai spune am un mar si vreau sa fac 2 mere din el cu un cutit cine imi da cutitul cu care pot face asta, nu ai cum.

| darksy36 explică (pentru anonim_4396):

Pe net am vazut ca se poate.dar in fine. Daca nu pot sa il fac dual. macar spuneti-mi cum sa ii maresc frecventa. Din 2.7 sa il fac 3.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darksy36):

Daca ai procesor single core este vechi iar procesoarele vechi nu sunt facute sa suporte overclock chiar daca ai optiuni in BIOS pot fi compatibile mai multe procesoare cu placa de baza.
Sa iti explica mai pe intelesul tau ( ca tot nu am ce face)
Sa zicem ca calculatorul tau este o masina iar motorul este procesorul tu vrei sa il turezi ii faci overclock maresti frecventa e ca si cum i-ai da aer motorului dar procesorul ca si motorul daca ii dai doar aer se mareste turatie dar pierde din forta, pentru a avea forta ii dai si benzina la procesor ii dai voltajul mai mare, bun pana aici este bine merge mai repede mai puternic mai fortos dar ce te faci cand nu rezista transmisia/cipsetul la acea forta incepe sa se incalzeasca sare pistoanele/trenzistorii ia foc si iti mai da si politie amenda ca nu ai permis/licienta pentru windows ce te faci ai stricat masina/calculatorul.
Mai bine il lasi asa si cumperi altu.