| AlexanderAlex1 a întrebat:

Salut, sunt fricos si vreau sa scap de frica. La orice scandal, bataie, cearta etc tac si imi e frica sa dau o replica sau primul un pumn. Am 17 ani si stiu sa ma bat. Ce sa fac? eu sunt cel mai fricos din gasca, chiar daca la bataie si la forta sunt mai bun ca ceilalti.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Iti impui sa dai replici mai dure, pana te obisnuiesti. Iti impui sa dai cu pumnul, si in momentul oportun nu mai revezi hotararea, mergi pe ce ai gandit anterior. Asta doar pana ce te obisnuiesti. Nu stiu daca e frica, blocaj psihic sau lipsa obisnuintei, dar orice ar fi, nu e de neinvins.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce fel de gasca faci parte? De pseudo-gangsteri? Ai sa vezi ca dupa ce termini scoala o sa fie altfel.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu ar trebui sa faci nimic. Violenta nu e o alegere buna. Mai degraba e mai bine sa fii considerat las decat violent. Pace!

| AlexanderAlex1 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

In cazul asta este o alegere buna. Daca nu stii nu te baga. Ca am nervi.

| eminescuhipiot a răspuns:

Violenta nu e o alegere buna intr-adevar, dar nici sa fi las! sa pui capul in pamant ca altul sa te scuipe. Hai sa fim seriosi, "intoarce si celalalt obraz" si vei fi luat de fraier, nu de om bun.

Frica o poti invinge cu tupeu si curaj. Fa un sport (de genul box) unde iti poti elibera nervii acumulati si poti lupta degajat.

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Iti impui!