| Volskan a întrebat:

Am 14 ani si sunt prea rusinos. Nu fac multe lucruri pentru ca mi-e frica (virgula) ca se va rade de mine si tin destul de mult la asta. Practic inainte de a face ceva ma gandesc la toti din jurul meu razand de mine pentru ca am facut lucrul respectiv. Mai mereu cand ies pe afara ocolesc strazile mai populate si aleg sa o iau pe un drum mai liber doar ca sa nu am contact cu ceilalti oameni.
Ce as putea face pentru a fi mai deschis catre lumea exterioara si sa nu mai fiu asa rusinos?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

1/3 din populatia globului sunt oameni timizi/introvertiti dar din randul lor au iesit multe si mari valori, sunt f inteligenti. Nu e cu nimic mai bun cel care face nazbatii si nu vede decat partea distractiva a vietii. Important e sa nu crezi ca cineva sta tot timpul cu ochii pe tine, sa nu dai importanta la toate gesturile sau vorbele celorlalti pentru ca nu intotdeauna e vorba de tine sau daca e o gluma nu trebuie sa te afecteze. Cine glumeste cu tine te apreciaza si te considera inteligent.
http://www.cancan.ro/......66839.html

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce ai tu se numeste anxietate sociala.
O poti rezolva citind carti pe aceasta tema sau sa mergi la un psiholog.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Important e sa te ajute si cei din jur. Majoritatea insa nu acorda atentie problemei sau nu stiu cum sa procedeze. Dar depinde mult si de tine.
http://smartandhappychild.ro/timiditatea-la-copii-emotie-teama-rusine/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Toti avem calitati dar si unele minusuri. Nu trebuie sa ne fie frica atata vreme cat nu facem ceva cu rea intentie. In definitiv suntem doar oameni.
http://www.eva.ro/......-8487.html

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Fa putin sport ca ajuta la o buna chimie a creierului si te face mai sigur pe tine.
http://www.succesdublu.ro/7-cai-pentru-a-ne-imbunatati-stima-de-sine/
https://www.youtube.com/watch?v=8O6lsR4jIew

| nugasescusernameliber a răspuns:

Gandeste-te ca tu esti tu, si nu te compari cu nimeni. Fiecare om este diferit, asa cum ne sunt amprentele diferite. Lasa-i pe restul in pace, mereu se va gasi ceva de comentat/ras/barfit dar nu este treaba ta, ei cu viata lor, tu esti responsabil de a ta.
Si fa haz de necaz, razi CU ei, nu te rusina daca faci o prostie, ei chiar nu fac? implica-te in activitati sociale unde-ti poti crea un grup restrans de prieteni, nu trebuie sa ai 100 de "prieteni de betie", ajung 3-4 dar buni. Nu te izola din frica si timiditate, fiecare persoana are ceva de oferit, cauta-ti doar prieteni pe aceeasi lungime de unda ca si tine.

| smaly a răspuns:

Citeşte fă sport si comunică mult cu lumea, tu dati intrebarea de ce sa te rusinezi? De nimic