| The4Ever a întrebat:

Am o intrebare care chiar ma framanta.
Ai sanse cu un site gratuit? Am vazut multe site-uri romane gratuite care au succes.

7 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

Ai cam 3% sanse de reusita cu un site gratuit. Avand in vedere ca nu prea ai posibilitatea de a-l edita si personifica, o sa fie dificil de gasit la o simpla cautare pe un motor de cautare gen "Goolge"...etc.
Ca sa reusesti cu un site gratuit trebuie sa fie o idee destul de necunoscuta incat sa uimeasca, ceva ce gasesti foarte greu in tara noastra. Ceva in care multi nu ar investi deoarece fiind ceva necunoscut sansa de a da gresi cu site-ul este mai mare, nu poti sa stii daca ceva necunoscut va prinde la public decat daca esti specialist in cercetarea pietei si lucruri de genu sau pur si simplu ai o intuitie iesita din comun, dar tu daca nu investesti nimic in acest site poti sa incerci deoarece nu ai practic nimic de pierdut. Dintr-un site de succes se pot scoate sume mari de bani intr-un timp cat mai scurt. Nu te astepta sa te imbogatesti peste noapte. Este nevoie de mult timp si multa publicitate ca site-ul tau sa ajunga la nivelul care va produce o suma consistenta de bani. Pentru inceput ideea ta trebuie sa fie una putin intalnita dar despre care tu speculezi ca va prinde bine la public.
Site-ul tau pentru inceput, avand in vedere ca nu ai investit bani in el, probabil esti 100% ca nu o sa se remarce prin design sau animatii sofisticate. In primul rand, site-ul tau, la inceput trebuie sa fie bine organizat, bine structurat si cat se poate de simplu dar mai ales sa cuprinda cat se poate de multa informatie comprimata. Spun comprimata deoarece nimeni nu o sa stea sa citeasca 3 pagini de descriere. Trebuie sa fie idei precise, si formulate astfel incat sa para ca se adapteaza la nevoile fiecarei persoane. Trebuie sa vorbesti cat se poate de la modul general astfel incat sa se regaseasca acolo cat mai multe persoane iar astfel printr-o publicitate la nivel mic, vei beneficia de o categorie larga de public pe care o vei putea selecta dupa bunul tau plac.
Banii de pe un site, vin si de pe reclame dar nu trebuie sa exagerezi cu ele deoarece gandeste-te cum te simti cand intri pe un site necunoscut, poate placut la prima vedere dar esti asaltat de reclame, tot felul de chestii care sclipesc si licaresc in stanga, in dreapta, sus si jos, in 90% din timp probabil inchizi pagina dupa cateva secunde. In general daca te gandesti la castig, toate site-urile mari castiga prin idee prin ceea ce promoveaza eventual vand sau ofera ci nu prin reclame.

Eu oricum te sfatuiesc, daca esti perspicace, ai o idee pe care o consideri revolutioara si crezi ca are sanse sa incerci cu un site gratuit. Poti sa-l ti doar 4-5 luni sa zic asa. Dar in aceste 4 luni trebuie sa te ocupi de el, adica sa postezi lucruri noi, sa arate cat mai bine, sa incerci sa diversifici articolele sau topicurile dar mentinandu-le in tema principala...etc. Si trebuie mai ales sa te ocupi de promovarea site-ului, chiar si prin emailuri trimise oamenilor sau postarea pe site-uri intens vizitate a unui link insotit de un mesaj care sa inspire curiozitate sau dorinta de a invata lucruri noi. Exista articole pe internet despre cum sa-ti promovezi site-ul deci nu o sa mai intru in detalii. Dupa aceea, dupa 4 luni tragi o linie si vezi, cati vizitatori ai avut, din ei cam ce procent au fost cu adevarat interesati de ideea site-ului de ceea ce a adus nou si iti faci o idee despre rata succesului. Daca iesi bine, daca ai zilnic multi vizitatori, multe comentarii multe rugaminti de a posta despre x si y, atunci merita sa despici firu-n patru daca este cazul, sa faci rost de 100$ si sa investesti intr-un site cu domeniul tau, care sa poata fi editat si mentinut la un anumit nivel si cu posibilitatea continua de dezvoltare, adica sa incepi sa te extinzi. Sa aduci ideea ta, cu ajutorul unei sume de bani care sa acopere cheltuielile la nivelul la care se afla toate site-urile, adica sa atingi normele respective. In scurt timp vei vedea si rezultate, care constau in banii pe care ii faci acum ca site-ul este la un nivel entry level sa zic, pentru ca nu poate fi vorba de premium inca si mai ales din numarul intr-o continua crestere de vizitatori si chiar utilizatori. Atunci vei putea vedea cu adevarat, daca ai profit, adica daca incasarile depeasesc cheltuielile cu un procent considerabil sau multumitor pentru tine. Atunci vei sti daca merita sa investesti mai multi bani in persoane care sa se ocupe de site, administratori, moderatori, un design premium, facut de persoane sau firme care se ocupa cu asa ceva etc.
Deci sa rezum totul intr-o fraza : Da merita sa incerci daca stii ca faci ceva cat de cat revolutionar, daca mergi din start pe ideea de a copia, de a prelua articole de la concurenta si lucruri de genu, nu merita sa mai pierzi timpul cu asa ceva! Succes, as vrea sa stiu niste detalii, cu privire la ideea ta, la ce te-ai gandit?

| The4Ever explică (pentru paulpaul25):

Ma gandeam sa fac o comunitate cu tutoriale de photoshop, 3ds max, code blocks, visual basic si multe altele;. Ma gandesc ca in afara de programare, limabaje de marcare sa mai bag si un loc cu diverstisment unde sa prezint cele mai virale videoclipuri, stiri informative s.a.m.d. Ma gandeam ca daca cumpar un domeniu, risc sa-l cumpar degeaba si voiam sa incep cu un subdomeniu si daca am succes voi transfera tot pe un subdomeniu(voi folosi un host gratis).
Cat despre Design, o sa fac ceva mai personalizat deoarece am experienta in photoshop, html, css si putin in php.

| paulpaul25 a răspuns (pentru The4Ever):

In cazul acesta, daca intr-adevar te pricepi inclusiv la design (photoshop, html etc.) eu as spune ca merita sa incepi direct cu o versiune premium. Adica sa cumperi un domeniu. In Romania nu sunt foarte multe site-uri de genul acesta, sau posibil sa fie dar mai putin cunoscute, dar in cazul asta, ai nevoie de mult timp petrecut in fata calculatorului. Probabil iti dai seama ca daca ai un site care sa arate bine, sa-l mentii la un nivel premium trebuie ca si toate tutorialele sa fie la fel, adica pe langa video-ul in sine sa fie foarte bine editat si o sa ai nevoie si de ceva echipamente cum ar fi niste sau un microfon mai performant pentru ca ar fi recomandat sa fie un tutorial audio adica nu in care scrii in word sau notepad ceea ce urmeaza sa faci. Daca ai timpul necesar, cunostintele si speranta eu zic ca este chiar o idee buna si nu merita irosita si de aceea ti-am spus ca ar fi bine sa incerci direct cu un site in care sa bagi ceva bani. Dar poate gresesc, eu spun asta pentru ca trebuie sa te misti repede, un site de genul estre intr-o continua dezvoltare mai ales ca apar programe noi tot timpul, cu functii noi pe care trebuie sa le studiezi pentru a face tutoriale, deci parerea mea este ca ai cam pierde timp pretios cu un site gratuit, timp in care ai putea avansa cu celalalt si deci ai fi mai aproape de momentul in care incepi sa castigi de pe urma lui. Mult succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza cum iti promovezi site ul, cat de bine stii seo, cat de interesant e continutul, ca e un subdomeniu gratis sau nu doar la google adsense ai sa ai probleme, daca google adsense inseamna succes pentru tine

| neutrino a răspuns:

Sanse, in ce sens? Iata ca acest site ( TPU), este si gratuit, este si cautat( aici nu discutam calitatea).

| The4Ever explică (pentru neutrino):

Gratis, adica sa fie subdomeniu.

| alexrock16 a răspuns:

Nimic nu te opreste sa incerci happy