| Gamer4Fun a întrebat:

Am o întrebare. Dacă plec cu avionul am voie să ascult muzica de pe telefon(în casti)? Si am voie cu apa si sandwich în avion?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Telefonul trebuie sa-ti fie pe Mod Avion sau Offline cand urci pe avion. In modul offline poti sa faci ce vrei cu el.
Cu lichide nu poti trece de punctul de control. Poti sa-ti cumperi apa doar de la chioscurile de dupa acel punct sau din avion.
Cu mancare se poate trece dar nu-ti recomand pentru ca o radiaza cand iti trece bagajul prin aparatul acela al lor care le arata ce ai in el.

| Gamer4Fun explică (pentru Lioana):

Cum adică îmi radiaza mâncarea?

| Gamer4Fun explică (pentru Lioana):

Cum adică îmi radiaza mâncarea? Se arde sau ce?

| relian a răspuns (pentru Gamer4Fun):

laughing au bagat si ei ceva din top asta cu iradierea, pfff e grele frate tare.Normal ca nu-ti iradiaza nimeni nimic,altfel si ce ai in bagaje ar fi iradiate,ar muri oamenii pe capete laughing vorbesc si unia sa se afle in treaba.
Nu ai voie cu mancare si apa in avion,vorbesc sa fie aduse de tine de acasa sau luate din oras. Dupa ce treci de control, unde ti se ia tot, ma refer apa si mancare, pto cumpara in spaitu unde astepti apa, mancare, sau poti manca acolo.Asta e sa faca si aia bani cu magazinele aia din interior dupa ce treci de control.Pai daca toti ar veni cu apa mancare la ei aia n-ar mai face nimic, n-ar mai vinde, statu n-ar mai lua taxe de la ei sau chirie si etc.
Deci daca ai apa tio ia si o arunca, mancarea la fel. Poti avea mancare si apa in bagaju din cala, daca ai bagaj din ala mare.In bagaju de mana cu care treci prin control nu apa nu mancare.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie sa asculti muzica atat timp cat reteau e oprita la telefon.

cu apa nu ai voie sa treci de controlul de securitate, doar ce cumperi din duty free.

cu sandwich ul poti sa mergi, dar daca e companie de linie ti se da de mancare in avion, nu e nevoie sa scoti tu mancarea de la pachet

| TheRealFantasy a răspuns:

Da, ai voie cu muzica si cu orice functioneaza offline, retelele nu prea merg oricum si nu e indicat.
Se anunta, de obicei la decolare si aterizare, sa opresti dispozitivele electronice, la altitudine mai mare nu iti zice nimeni nimic.
Produse alimentare sau mai ales lichidele fie le cumperi din duty-free, fie iei din avion, daca e cazul.
In functie de compania de zbor ai o limita la produsele lichide (in grame/ml de obicei) cat si restrictii, reguli, informatii pe care le gasesti pe site-ul oficial al companiei respective.