| AddaSunnii a întrebat:

Am o întrebare: sunteți de părere că utilizatorii de pe TPU ar mai da răspunsuri/ajuta dacă nu ar fi acea fundă de oferit? Sunt curioasă dacă oamenii de aici sunt amabili doar să primească fundă, nu să ajute din spiritul civic.Și bomboana de pe tort: răspunsul interesant primește fundă

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce ar valora de n ori mai mult decat o funda? Un "multumesc" sau "apreciez gestul".
Fundele nu valoreaza nimic. Dar nu as scoate optiunea asta, deoarece adunate la profilul nostru, ne oglindesc uneori(uneori) interesul.
Eu personal as raspunde si daca nu ar fi fundele acelea, dar recunosc ca atunci cand primesc una ma simt bine. Simt ca am fost utila. Dar asta nu inseamna ca raspund pentru funde. Ce sa fac cu ele? Cum spunea @jelli mai demult "eventual sa mi le pun in par".
E pur si simplu distractiv si intrigant sa ma aflu aici si sa ajut. Si uneori, imi da ocazia sa fiu filozofica happy

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu putem generaliza. Unii raspund pentru a ajuta, altii pentru funda, altii pentru a avansa in clasament, etc. Am dat destule raspunsuri, chiar cand funda era deja data, daca am socotit ca raspunsurile date inaintea mea nu erau corecte. Numai bine!

| soul2soull a răspuns:

Pei si de ce crezi ca acea funda NE-AR INCALZI CU CEVA?
Cel putin in ceea ce ma priveste fac asta de placere neavand nici un fel de profit de pe urma raspunsurilor (in afara adminilor de aici)

TPU sa dorit o comunitate in care oamenii se ajuta intre ei si vad ca functioneaza cat de cat

| AddaSunnii explică (pentru soul2soull):

De-asta am și întrebat, pentru că nu-i găsesc un rost prea important..adică, bănuiesc c-au pus-o ca un mic premiu pentru cine răspunde pe placut întrebătorului laughing

| papusica987 a răspuns:

Buna.
eu ii detest pe astia care cersesc funda, la fiecare raspuns dat scriu'' funda?''straight face cu ce te ajuta pe tine funda aia cersita?!
o funda se ia pe merit, daca o pers considera ca ai ajutat-o iti da si funda.
eu una nu dau rasp. pentru funda, sunt mult mai satisfacuta sa stiu ca am incercat sa ajut...

| gicaputinica a răspuns:

Crezi ca funda aia tine de foame?
Cine ajuta, ajuta!
Neconditionat!

| Patyi a răspuns:

De acord. dar mai sunt si persoane care ajuta din placere nu doar pentru funda.

| AddaSunnii explică:

Deci sunt absolut de acord cu toți! Aveți dreptate, dar am promis că dau fundă..sincer, acum îmi pare rău c-am promis, am fi avut singura întrebare cu răspunsuri, dar fără fundă laughing Am considerat că Yoyoyoana e cea mai sinceră și că a recunoscut că, chiar dacă funda nu-i utilă, se simte bine când o primește.și da, toți ne simțim bine, dar dacă n-ar exista, nu ne-am simți rău! Deci.e o ditamai încurcătură, chiar dacă nu pare..Eu personal, la toți v-aș da funde, sunteți de apreciat că nu răspundeți din interes..baftă multă la toți, și să fiți mereu așa amabili și simpatici :*:* Funde pentru toți laughing

| Miha3 a răspuns:

Eu cred ca da pentru ca mai sunt si persoane care ajuta pe cineva fara sa aiba pretentia la funda. eu nici acum nu am inteles rostul la funda aceea...

| AddaSunnii explică (pentru Miha3):

De acord..eu de câte ori găsesc o întrebare și știu c-aș putea ajuta, răspund. funda nu valorează nimic... dar idea cu acest site e chiar bună, oamenii se pot ajuta între ei, pentru că toți văd întrebarea și cine știe poate ajuta..eu cred că funda au băgat-o ca să îi stimuleze să-și dea interesul mai mult.dar.cei care vor să ajute, vor ajuta mereu cu sau fără fundă.

| kitten15 a răspuns:

Personal, eu ajut (chiar daca nu prea mult, pentru ca nu am timp) pentru ca la randul meu imi place sa fiu ajutata. Si cu fundele alea nu ai ce face oricum. Te pup.

| H3ADsHoT a răspuns:

Si eu vreau numai sa-i ajuta ce este o funda? primesc bani sau alcevaaa numa sai ajut pe toti vreau

| xPikaChux a răspuns:

Unii dintre ei sunt obsedati de acea funda...Nu ii vad rostullaughing.Cu ce te ajuta daca vezi o planglica? Eu nu prea ma omor cu fundele...imi place sa ajut lumea si in realitate si ador sa dau sfaturi(daca mi se cer.nu ma bag ca musca in lapte daca nimeni nu mi-a cerut parerea).Ca orice persoane, ei isi doresc sa fie pe primul loc, si se pare ca funda aceea le este de ajutor.happyUn exemplu bun ar fi si baniilaughing: daca nu ar fi ei, oamenilor nu le-ar placea sa munceasca degeaba.Cum spuneam sunt unii care nici nu se uita la funda, ci isi doresc decat sa fie de folos cuiva, sa faca ceva bun pentru persoana care are nevoie de ajutor.:*Asta cred euhappy

| Groax a răspuns:

Foarte rar o sa gasesti oameni care o sa-ti raspunda fara funda.+ nu inteleg rostul acesteia..cand ai niste funde iti da niste grade. Oamenii care raspund pentru ceva sunt reci ca praful sub frigiderlaughing... Funda?rolling on the floor)))))))