| AnoniMmMzZ a întrebat:

Am o intrebare urgenta : Cum trimit un colet prin posta romana? Care sunt pasii? Va rog! Am nevoie urgenta de ajutor!

Răspuns Câştigător
| CaptainPanda a răspuns:

1)sigilezi cu scoth cutia
2)ii pui Destinatar si Expeditor
3)il duci la posta
4)femeia de la ghiseu iti da niste formulare(fi atent la ce scrii)
P.S:nu stiu daca se pune timbre big grin

4 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

E corect ce a spus piticcu in privinta asigurarii din interior, dar sa stii ca functionarii de la posta sint destul de rigizi in ceea ce priveste ambalajul.
Cutia trebuie sa fie din carton solid si sa nu aiba nimic scris ( reclame, alte etichete, autocolante etc), de aceea, daca e nu e una simpla de tot, trebuie s-o invelesti de acasa in hirtie alba pe toate partile ( nu ride, altfel vei fi intors inapoi si tot acolo ajungi). Pe linga numele adresa destinatarului si a expeditorului scrise clar pe ambalaj, ai grija sa sigilezi cutia cu scotch si eventual s-o si legi cu sfoara in crucis!
La mine la posta sint unii care respecta ad literram regulamentul de trimitere si asta e - pachetul sa fie legat si cu sfoara.
Costul expedierii variaza functi de greutate si de dimensiunile cutiei ( gaseste o cutie adecvata ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adresa postala de expediere
Timbru postal
Suni sa intrebi cat te costa pe gram/kg
Fuguta la posta si cam atat.
Succes.

Răspuns utilizator avertizat
| piTiCcu a răspuns:

Cel mai sigur il pui intr-o cutie ce are inauntru ceva care sa amelioreze impactul cu loviturile, sigilezi cutia cu scotch, ceva(sincer, nu prea le pasa cum arata cutia, ci cum anume e acel ceva in interiorul ei). Poti respecta ce ti-a spus Doreliana cu stanga si dreapta, dar eu zic ca oriunde ai scrie trebuie scris ca antet mare EXPEDITOR sau DESTINATAR,(sa nu te trezesti ca ti-l trimite acasa) urmat de datele persoanelor respective.Acum...taxarea se face in functie de greutate, 1 kg=maxim 10 lei.
Stiu ca la posta mai erau niste formulare de completat, asa ca ar fi bine sa iti notezi pe o hartie datele de care ai putea avea nevoie:numar de telefon(in caz de nu il stii), CNP si altele. Sper ca te-am ajutat.