| Bisbiavatar12 a întrebat:

Am o problema cam de 8 luni - un an incoace, cand am facut skandemberg cu un coleg. Ne-am fortat amandoi, pana cand mie mi-a trosnit (nu stiu daca sa ii spun neaparat trosnit, dar am auzit un sunet micut ca si cum as rupe o craca in zona tricepsului/cotului. In ziua aceea, am avut o durere mare in zona dar mi-a trecut dupa 2-3 ore. Supa 1-2 zile mana imi revenea la normal, dar de fiecare data cand o fortam sau faceam skandemberg aparea o durere asemanatoare in aceeasi zona dintre triceps si cot. Tin sa mentionez ca aceasta problema cu durerea a aparut dupa acel meci de skandemberg, inainte nu aveam, intampinam probleme de genul.(Exista totusi momente cand fac skandemberg, si desi ma fortez mana nu are nimic).
La stanga nu am nimic, chit ca fac skandemberg cu ambele maini.
Am 16 ani, 70kg, 1.73
Ce credeti ca este?

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Invatati sa trageti... cel mai probabil ati facut cu incheietura dreapta, doar din mana.

La skandenberg se face cu incheietura indoita (PODUL), exista si alte tehnici pentru avansati (top-roll, hook, low-hand, high hand, press, side, etc.), dar macar podul sa-l invatati si voi + sa trageti din spate, NU din mana. Tragi spre tine (miscare de RAMAT), pe diagonala.

Asa nu-ti mai uzezi nimic.

| Kimokato a răspuns:

Probalil s-a deplasat osul de la cot sau ai făcut întindere la tendon. Ar fi bine să te duci la un medic.