| Alex523 a întrebat:

Am o problema cam nasoasa sa zic asa. Acum 4-5 luni, nu mai stiu din ce motiv am inceput sa ma scarpin la testicule, probabil pentru ca aveam o mancarime. Cu timpul, a inceput sa imi apara pe picior, un pic mai jos de testicul dar pe picior o pata mai inchisa la culoare, care s-a extins odata cu scarpinatul. Dupa 2 luni, a aparut si pe celalalt picior o pata asemanatoare dar mai mica. Ma tot scarpin la testicule si am pielea foarte iritata, chiar a inceput sa ma usture in ultima vreme si parca s-a rarefiat parul pubian in acea zona. Stie cineva din ce cauza poate fi? Dus fac cam de 2-3 ori pe saptamana, nu cred ca din cauza asta poate fi problema. Astept raspunsuri, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este o infectie care se extinde! Numai medicul dermatolog, dupa inspectia zonei afectate, iti poate spune despre ce este vorba si-ti poate recomanda un tratament in functie de agentul cauzal(al infectiei). Asadar, mergi la un medic dermatolog!

| Violleta2022 a răspuns:

Alex draga, la varsta ta trebuia sa fii primit educatie de la parinti si sa stii ca, spalatul corpului, inclusiv a organelor genitale, trebuei sa se intample de 2 ori pe zi, vara si odata pe zi, iarna.
Nici nu ma mir de ce te-ai iritat atat!
Pune mana si spala-te zilnic cu apa calda si sapun, ca sa nu faci raie! Chilotul se schimba dupa fiecare spalare!
Si nu mai spune la nimeni ca habar nu ai de igeina corporala si ca te speli atat de rar, ca-i rusineeeee!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la un dermatolog, noi ne dam degeaba cu parerea despre ceva ce nu vedem si nu stim