| anonim_4396 a întrebat:

am o problema mai delicata....deci trec pe clasa a-8-a si de pe clasa a-6-a si a-7-a am inceput sa am eu alaturi de unii din colegii mei niste probleme in scoala este un rrom(sa nu zic altfel) de vreo 12/13 ani care se da foarte mare vine si ma loveste si pe mine si pe colegii mei ne injura si face ce vrea el eu da i-as da un pumn l-as trimite in lumea viselor sigur dar isi cheama toate neamurile si toti prietenii dupa aceea peste mine,nu sunt genul care apeleaza la politie,profesori, parinti etc. Deci ce as putea sa fac avand in vedere ca nu am multi prieteni. Funda

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Am și eu problema asta la liceu...
Fă-ți și tu gașcă, ia-ți niște prieteni și puneți-l la punct.

14 răspunsuri:
| Razvan1807138078340 a răspuns:

Bate-l ba ca nu se merita sa fi la cheremul lui ca si eu am patit la fel cand eram in clasa a 7-a era unu care se dadea mare si tare si se lua de toti pentru ca lui nu ii pasa credea ca fratesu mai mare de 18 ani il apara si intr-o zi s-a luat de mine si l-am batut bine de tot i-a dat borsul si vine a doua zi cu fratesu la iesire din scoala ala plangea rau de tot si m-am dus la fratesu si mi-a zis ca daca se mai ia de cineva din scoala sau mai are figuri il bate.Astia cred ca daca au frate mai mare gata is bazati si smecheri da nu e asa crezi ca pe astia ii intereseaza asa de tare de cei mai mici? Are si el o satra acolo de 3-4 tigani da nu cred ca s-ar baga pentru a se razbuna asta e o iluzie sau asta vrea el sa crezi tu.

| ascovit a răspuns:

Si totusi, se intelge ca esti constienta ca cea mai buna solutie ar fi apelul la parinti/profesori/politie.
Dupa cum spuneai si tu, daca il vei lovi isi cheama toate neamurile dupa si nu e bine, nici sa te transferi de la scoala nu ar fi o solutie. In primul rand asa te inveti sa fugi de probleme si nu e bine, si va veti imi intalni, banuiesc ca sunteit in acelasi oras.
Apelul e singura solutie, daca iti este teama sa nu se afle ca ai facut asta ii poti ruga sa pastreze confidentialitatea.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, aici dupa parerea mea nu ai ce face, nu e o solutie sa-l lovesti cum ziceai si tu o sa-si cheme familia si asa. Mai bine cred eu sa-i zici dirigintei/dirigintelui sau sa ii zici la director iar ei vor rezolva problema. Eu cred ca daca-l lovesti dupa aia o sa ai mai mai probleme. Bafta! Funda?

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Îm primul rând, nu e "de pe clasa..." ci DIN CLASA, că nu stai în şezut pe clasa respectivă.
Şi nu e "unii din colegii mei", ci "unii DINTRE colegii mei".
Legat de problema ta, gândeşte înainte să acţionezi şi păstrează-ţi calmul. Astea sunt 2 acţiuni indispensabile în viaţă, în general.
Dacă îl loveşti, problema nu se va rezolva, ci se va agrava. Sigur, pe moment ţiganul (poţi să-i spui ţigan, pentru că asta e; "rrom" e o denumire pompoasă şi elevată pe care NU o merită această ramură primitivă şi dezgustătoare a oamenilor) va fi surprins, dar asta va dura maxim câteva secunde, că după îţi vei primi de la el un pumn, 3 picioare şi 2 scuipaţi în mufă. Şi dacă nu, îşi va chema nişte "pretenaşi" să aibă grijă de tine după şcoală.
În concluzie, nu rezolvi nimic, ba te afunzi în căcat şi mai adânc.
O soluţie cu astfel de...hai să le ridicăm la rangul de persoane, deşi nu merită, e greu de întemeiat, însă te poţi duce la diriginte/dirigintă alături de restul colegilor care au avut probleme cu ţiganul, acesta/aceasta urmând să poarte o discuţie cu elevul în cauză şi/sau să discute şi cu părinţii lui/persoanele răspunzătoare de el şi/sau să îi scadă nota la purtare. Cu un astfel de elev se pot lua diverse măsuri.

| kzd a răspuns:

Pai acum e vacanta si puteti sa il ocoliti usor sau nici nu dati de el afara. Asa in scoala nu stiu ce sa spun. Poate pana la toamna ii trece prostia din cap.

| catablondu a răspuns:

Buna, ai doar doua variante: 1. Il pui la punct prin violenta si iti asumi urmarile cu rudele lui etc, sau informezi diriginta / dirigintele lui cu privire la ce se intampla in scoala.

| NoisyDream a răspuns:

Eu in locul tau cu orice risc il capaceam bine si dupa aia ma duceam si ii spuneam la tata toata situatia ca sa nu am surprize cu rudele lui. Daca nu ai destui prieteni ca sa le inchizi gura taicato va putea ca se duce si altfel se discuta. Daca nu ai incredere ca te va putea ajuta mai bine ignora-l pe copil si gata...

| maychanges a răspuns:

Evita-l.

| 1791997 a răspuns:

Daac zici ca te-a lovit in scoala spune-i domnului/doamnei directoare e cel mai bine asa. funda? big grin

| Soryn6 a răspuns:

Daca esti sigura ca il poti bate ardel laughing
Daca nu apeleaza la diriginte/director si politie daca chiar e nevoie!
Sper sa scapi de acel om de culoare!
Sper ca te-am ajutat!

| AnnaFills a răspuns:

Consider ca ar trebui sa discuti cu el si sa afli cauza pentru care nu-i esti simpatic, astfel ati putea ameliora situatia.De exemplu ar fi mai usor sa faci acest lucru pe un site de socializare, ar fi mai usor decit fata-n fata.Dar daca situatia scapa de sub control intr-adevara ar trebui sa te adresezi cuiva.Nu cred ca prin violenta ai rezolva multe. Funda?

| annutza14 a răspuns:

Pai in cazul asta nu ar trebui sa te cobori la mintea lui daca va vedea ca nu iti pasa si asta arata ca esti mai puternic/a va reaaliza ca nu e bine sa se puna cu tine! happy spaer ca te-am ajutat!

| SWEETMARA a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa incerci sa vorbesti mai intai cu el si sa incerci sa-ti rezolvi neintelegerile cu el. Daca continua, vorbeste cu parintii tai sau cineva care te poate ajuta in vreun fel. big grin. Sper ca te-am ajutat! happy

| Cosmin_Ignat_1998 a răspuns:

Salut, eu de 9 ani stau intr-un cartier de lautari, 40% din cartier e plin de tigani cu satre, ce-i drept is foarte bogati. Poti sa-ncerci sa vezi ce prieteni are si sa te-mprietenesti cu ei, la ei daca esti prieten cu 1 esti cu toti, poti vedea daca aveti hobby-uri comune, si sa socializati prin intermediul asta, dar cel mai sigur mod e sa te-mprietenesti cu vreo ruda sau vreun prieten, apoi 100% te va suporta si el