| Carligeanu_Andrei_1996 a întrebat:

am si eu un laptop mai vechi dar e bunut pana imi iau o unitate noua. Se numeste Acer TravelMate 290, faza e ca nu gasesc driver pentru placa video care sa mearga pe Windows 7, am gasit doar pentru XP. Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

Windows 7 e compatibil numai cu placile video DirectX 9, placa ta e mai veche iar producatorii n-au mai facut drivere. Si eu am patit acelasi lucru ca si tine (GeForce 4) dar am gasit pe niste forumuri o solutie, un driver pe care am aplicat compatibilitate pentru XP si mi-a mers, chiar si jocurile merg. Cauta si tu un driver, eventual Beta Longhorn (asa se numea win 7 cand era in stadiu de dezvoltare) la momentul respectiv unii producatori au scos drivere beta. Incearca, mi-e mi-a luat cateva zile sa gasesc. Ai grije chiar daca gasesti s-ar putea sa-ti dea erori sau Blue Screen of Death!

2 răspunsuri:
| AndrusKanu a răspuns:

Windows 7 isi gaseste singur driverele.

| Dismally a răspuns:

Daca este mai vechi nu are rost sa pui windows 7 pe el, e posibil sa iti mearga greu. Ramai la xp mai bine.