| Claudelu_6992 a întrebat:

Aveti idee care este pronuntia corecta: Iisus Hristos(cu H) sau Iisus Cristos(cu C). Argumentati de ce va rog. Cel mai bun raspuns primeste funda:*

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

"După mine este foarte sim­plu, Hristos se scrie cu «H», deoarece acest nume provine din limba greacă. Ne ghi­dăm după prima Evan­ghe­lie a Sfîntului Apostol şi Evanghelist Marcu scrisă în limba greacă. Aici apare Hris­tos cu «H». Cu toate că sîntem un popor latin, cultura românească a fost influenţată în mare măsură de cea grecească. De aici am preluat numele Mîntuitorului." În ceea ce priveşte nu­me­le de "Iisus", părintele pre­cizează: "Scriem cu doi de «i» pentru a face diferenţa între Fiul lui Dumnezeu şi alte persoane care au purtat în Vechiul Testament şi poartă acest nume ca nume propriu. Este o personalizare".

Ce se întîmplă în cazul în care scriem diferit? "Dacă scriem altfel, este greşit, pentru că nu Îi respectăm numele propriu, aşa cum ni-l arată tradiţia. Vreau să precizez un fapt şi mi-aş dori să nu se mai perpetueze acest zvon. Se spune că «Isus», scris cu un singur «i», ar însemna în ebraică «măgar». Nimic mai neade­vărat. În dicţionarul ebraic, «Isus» sau «Iisus» este nume propriu."

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru biserica ortodoxa(si credinciosii ortodocsi) corect este Hristos, atat scrierea cat si pronuntia provenind din limba greaca si ajunsa la noi pe filiera slavona. Numai bine!

| CM7YRE a răspuns:

Http://mihailandrei.wordpress.com/......erelatina/ Uita-te pe aici si vezi;)
PAropo, cam corect eu cred ca e Iisus Hristos. Dar pentru ca noi suntem "Crestini" cu litera "C" unii folosesc varianta "Iisus Cristos"

| Alynutzaaa a răspuns:

Pronuntia corecta e Iisus Hristos insa nu e o greseala mare daca se pronunta Cristos, pronuntia cu litera C la inceput a aparut datorita greutatilor (intr-un fel) intampinate la rostirea literei 'h' ca pirma litera intr-un cuvant!

Hristos se scrie cu «H», deoarece acest nume provine din limba greacă. Hristos apare si in Biblie!

| Anddrea a răspuns:

Corect este Hristos pentru ca acest nume provine din limba grea. De acolo l-am preluat. Asa cum prima Evanghelie a fost scrisa tot in limba greaca. Ulterior a suferit modificari de unii si de altii dar forma corecta ramane "Hristos". Altfel scris este gresit fiindca nu respectam numele propriu.

| Gumitsăă a răspuns:

Pai sunt corecte ambele pronuntii. Acestea sunt opiniile celor doua religii crestine :ortodoxe si catolice.Niciuna nu este gresita atata timp cat se refera la acelasi Dumnezeu, Hristos sau Cristos nu conteaza in fata Lui

| Claudelu_6992 explică:

Eu ma refer strict la pronuntie. Unchiul meu zicea ceva despre limba aramaica si de adventisti(ca ei ar pronunta cu C)si ca ar trebui pronuntat cu H pentru ca de aceea exista HRISTOLOGIA. Mi-am pus intrebarea asta de cand ''IUBITUL" nostru profesor de latina ne contrazice ca s-ar spune cu C si nu cu H

| MarianaMadu a răspuns:

Cu H. De ce? Pentru ca asa vad in toate cartile de religie sau alte carti.