| ReSpawn17 a întrebat:

Cartea The Silmarillion are legatura cu The Lord of the Rings si The Hobbit? Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Silmarillion descrie geneza si epocile timpurii ale universului Lord of the Rings. Vei afla cine a fost creatorul acestui univers, care sunt originile raselor care-l populeaza, cine era Sauron, si multe altele.

Dar ca stil nu este o carte din acelasi registru cu Lord of the Rings si The Hobbit. Este o carte mai greu de urmarit, mai serioasa, si fara un fir narativ clar.

In concluzie, Silmarillion este lectura obligatorie daca esti un fan al acestui univers, dar o lectura mai putin recomandata daca-ti doresti doar o carte de actiune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

The Silmarillion cuprinde mai multe povestiri ale unor evenimente care, cronologic, au loc inainte de cele narate in The Hobbit si The Lord of the Rings.

| Daniel34 a răspuns:

Nu are legatură. Funda!?