| MihaiSDILO a întrebat:

Salut TPU,

Ce imi recomandati pentru tricks skateboard sau role agresive? Pentru tricks ca sa ma urc pe banci pe orice cobor la 3-4 scari sau 5 scari distanta. Ca poate lovesc din greseala cosul de gunoi si se face praf cosul. Vreau sa fac parkour ori cu role ca e mai simplu ori cu skateboard ce imi recomandati? Ca sa fiu extrem. Poate rup o scandura din banca sau se rupe banca. Adica sa fiu COOL rapid si agresiv de aia se zice role agresive deci ce imi recomandati ca sa ma urc pe orice role sau skateboard?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista role agresive, exista doar indemanarea omului, a celor care le incalta si mult, foarte mult exercitiu.
Avionul nu zboara fara pilot, masina nu se sofeaza fara sofer si nici rolele fara om.
ca atare, nu rolele trebuie sa zboare peste banci si nici sa faca tricuri, ci tu, care le pui in picioare, invatand sa le folosesti.
Tricurile se pot face cu orice tip de role, doar omul sa fie indemanantic si sa munceasca mult, ca sa execute bine manevrele.

| MihaiSDILO explică (pentru Violleta2022):

Am cautat si exista role agresive. pai atunci de ce e mai rapid rolele decat skateboard?

| MihaiSDILO explică (pentru Violleta2022):

Stiu dar rezista nu de aia exista role agresive. cat fugi si fara sa obosesti merge mai rapid si poti sari. si alea de viteza fugi mai rapid sau ceva de genul. si alea agresive fugi agresiv si cand pui o frana. sau daca nu o poti opri la timp intri in cineva nu stiu daca mori sau nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSDILO):

Nu baiete, nu rolele sunt agresive, ci utilizatorul lor, prin manipularea rapida cu care alearga, prin schemele pe care le face.
Bineinteles ca sunt mai rapide rolele, fiindca's individuale, pe fiecare picior si sunt lipite(legate) de picioare, pe cand skatebordul este o placa cu role, rigida, care nu sta fixa pe picior si nu are cum sa aiba atata mobilitate si precizie, cum au rolele.
Dar nici rolele si nici skatebordul nu pot fii agresive sau lenese, Totul este in functie de cine le utilizeaza, cat de bine stie sa le foloseasca si cat de iute a invatat sa alerge cu ele.
Nu-mi explica mie cum functioenaa astea, am avut si eu pe vremea acnd eram copil, au avut si copii mei, sunt faze adoescentine astea, dar nimic agresiv in ele, doar vointa ta.
daca inveti cu rabdare sa le folosesti, nu ai de ce sa cazi sis a-ti rupi maini picioare, nas, fata sau chira noada fundului, agresivitatea consta in temperamentul celui care le foloseste, nu in niste obiecte inerte (neinsufletite).

| MihaiSDILO explică:

Daca intru in unul il fac praf. ce-mi recomandati? eu as alege rolele oricum mi-am dat raspunsul singur ca are si avantaje daca am viteza mare rup la unul capul.