| Marcus20 a întrebat:

ce tari straine ne cred rromi si de ce?

Răspuns Câştigător
| BabyDollFaux a răspuns:

Foarte multi romani au impresia ca majoritatea strainilor din occident ne cred rromi. Dar nu e adevarat. Doar oamenii (strainii) ignoranti poate au impresia asta. Unii oricum nici nu stiu unde e Romania.

Depinde ce tip de ignorant :

Unul poate ne confunda cu rromii tocmai din cauza numelui. In engleza sunt deseori chemati "Roma people" sau "Romani Gypsie." Iar cand aud Romania si "romanians" ii mai poate deduce in eroare.
In rest, daca ne confunda, este pur si simplu pentru faptul ca sunt ignoranti si nu au putina cultura generala. Cum avem si noi oamenii nostri mai putin destepti, asa ii au si ei pe ai lor.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o tara straina nu crede ca toti romani sunt romi, poate doar unii cetateni din tarile straine, in special doar cei cu cunostinte limitate si care au avut de suferit in relatiile cu romii.

| OnuOnulică a răspuns:

Ne cred rromi pentru că unii chiar sunt rromi, e destul de logic. De obicei Francezi, Italieni și Bulgari au acesastă concepție că toți români sunt rromi.

| Pendek a răspuns:

Daca aveti cunostinte mari, se stie ca rromi au fost adusi in occident inca de pe vremea romanilor ca sclavi sa le construiasca ce aveau ei de construit si alte chestii care le fac sclavii de ce credeti ca au mirosul ăsta inca din nastere.