| animalulferoce a întrebat:

cum reusesc sa ies afara sa socializez cu persoane pe care le admir, dar de care nu m-am apropiat aproape mai deloc? Si cand m-am apropiat totul a decurs groaznic din cauza mentalitatii mele de a le tot evita cu scopul de a nu crea o relatie proasta, cand de fapt am creat una deja. Sunt introvertit si doresc ajutor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Renunta la site-urile de socilizare online, care iti aduc numai necazuri si forteaza-te sa traiesti o viata REALA, iesind afara si socializand cu oamenii, interactionand cu ei, vorbind samd.
Ia-o de la capat, chiar daca ai dat cu batul in balta!
Invita-i tu, vorbeste-le!

| animalulferoce explică (pentru Violleta2022):

Nu consider ca sunt o persoana care se poate necaji din cauza evenimentelor proaste intamplate intr-un colectiv de socializare online, nici ca si cum as folosi Facebook-ul, Instagram-ul etc.

Iesind din propia mea zona de confort si dezbaterea de la propiul grup pe care l-am creat cu cei 4 prieteni pe care ii mai am, va aduce nenumarate ganduri nefericite de anxietate si posibila depresie. Nu pot sa o iau de la capat, deoarece gandurile proaste care trec intr-un mod ireversibil in propiul meu cap fac acest lucru imposibil de abordat.

Ma gandesc la faptul ca mi-ar trebui un psiholog de un fel, desi, de multe ori, am reusit sa-mi combatez majoritatea stadiilor depresive in viata mea, singur. In orice caz, faptul ca sunt un introvert nu este un lucru pe care l-am reparat vreodata.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să ajungi ca să privești pe toți oamenii în mod egal, indiferent de rangul social al acestora: să nu-i vezi nici de jos și nici de sus.
Eu cred că te-ar ajuta și conversațiile online, dar și întâlnirile în grup pentru că ai ocazia să gândești mai mult înainte de a rosti un cuvânt și de a-ți controla sentimentele, emoțiile.

| animalulferoce explică (pentru anonimg):

Insusirile pe care le-ai enumerat in al 2-lea paragraf le consider adevarate, singura problema este primul paragraf, care nu ma descrie bine deloc. Nu tratez nici o persoana in mod diferit si de cele mai multe ori, incerc sa fiu un prieten bun pentru cei pe care ii am deja, desi pot sa par ca un nesimtit in fata oamenilor cu care nu vorbesc prea mult, pe care ii tratez cum mi-as trata propii prieteni. Nu indemn sa-mi creez inamici, deoarece mi-ar crea ganduri instabile in a dormi noaptea.

Incerc sa ma gandesc ce as fi putut sa fac ca sa fiu mai abordabil, deoarece de la introvert am trecut la tulburari de anxietate sociala.

| Panamax a răspuns:

Poate cei cu care vrei sa socializezi au alta treaba.

| animalulferoce explică (pentru Panamax):

Nu, nu au. Ei au decis sa isi petreaca din timpul lor cu mine, iar dupa aceea au regretat pentru ca si l-au fi putut petrece cu altcineva sau altceva, cel mai probabil.