| Frau a întrebat:

Daca la toamna spun autumnal, la vara cum voi spune? Multumesc! big grin

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"autumnal" inseamna " de toamna" adica ceva caracteristic toamnei. De exemplu : peisaj autumnal-> peisaj de toamna sau plante autumnale->plante de toamna. Atunci cand te referi la "vara" sau la ceva caracteristic verii poti spune :peisaj de vara, mere de vara, ploaie de vara etc.

| Aleeeeeexandra a răspuns:

Daca vrei sa spui in engleza, la vara spui summer, daca nu incearca summeral?laughing

| alice014 a răspuns:

Estival.

| 9Mike a răspuns:

1. Se spune "autumn", daca la asta te referi, in engleza, la toamna. "Autumnal" inseamna "de toamna".
2. La vara se spune "summer".
Nu stiu daca asta vroiai sa afli >big grin. Succes

| Selphiel a răspuns:

Toamna, autumnal(de toamna).
Vara, varatec(de vara).

| mady34 a răspuns:

Pai,autumnal este si un sezon si daca vrei sa iti spun cum se numeste sezonul vara...se numeste estival... daca nu te-ai referit la sezon, atunci nu stiu happy