| BlackDarkAngel a întrebat:

Desi mai sunt doi ani pana atunci, pe ce profil imi recomandati sa intru la liceu? Eu as opta pentru filologie deoarece imi place foarte mult limba romana si sunt pasionata de studierea unei limbi straine! A mai ramas mate-info (unde am auzit ca trebuie sa fi as la matematica fiindca altfel e foarte greu) si... stiinte sociale, un profil despre care nu m-am informat atat de bine. Eu nu sunt prea buna la matematica (adica ma descurc dar notele mele sunt de 9 la mate) si diriga ne.a explicat ca e foarte greu la acest profil si sa ne gandim bine inainte de a lua o decizie (toti prostii de la mine din clasa vor la mate-info desi habar n.au sa faca un exercitiu la matematica, si de aceea sunt confuza). Saptamana asta voi avea prima ora de TIC (informatica), ceea ce ma deruteaza si mai tare in legatura cu profilul asta de mate-informatica. sad Voi ce parere aveti? La ce profil sunteti sau unde vreti sa dati? Detalii despre stiinte sociale? Dau funda! happy
P.S: Cateva colege de la mine din clasa vor la filologie. big grin

5 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Eu sunt la ştiinţe sociale. Dacă îţi plac limbile străine şi română e clar că profilul tău e unul uman.Hotărăşte-te dintre ştiinţe sociale şi filologie.Nu e mare diferenţa între ele, doar că la filologie mai ai încă o limbă străină.La matematică trebuie să fi as, nu doar să te descurci.

| BlackDarkAngel explică (pentru Karinakari99):

Mersi :* Da, stiu ca trebuie sa fiu as asa ca am exclus din prima mate-info. O intrebare, cum e la stiinte sociale? happy In ce clasa esti? daca nu te superi happy big grin :*

| zurick a răspuns:

Sunt in a 7-a si eu vreau sa dau la mate-info
Ii clar ca nu ma mai primeste nimeni acolo, mi-ai distrus visele crying
As zice ca ai de ales intre filologie sau stiinte sociale(mai bine cred ca te-ai duce la filologie, oricum alegerea e a ta si e foarte bine ca te gandesti de acum la asta.)

| BlackDarkAngel explică (pentru zurick):

Chiar nu intentionam sa iti distrug visurile sad laughing Si idealurile mele au fost distruse cand am aflat acum un an ca majoritatea se tarasc sa treaca clasele la mate-info. Eu sunt in a 6 a si ma gandesc ca mai am doi ani si dau de greu laughing crying Oricum, mersi pentru raspuns si iti doresc sa ajungi la ce profil vrei tu!

| Anelisse96 a răspuns:

Deci daca iti place romana si esti pasionata de o limba straina nu face greseala sa te duci la mate-info... poti sa te duci la filologie sau la stiinte sociale. Eu sunt in primul an la filologie si sincera sa fiu e destul de greu sau cel putin din punctul meu de vedere deoarece pe mine nu m-au pasionat prea mult limbile straine, eu, daca as putea sa dau timpul inapoi as opta pentru stiinte sociale. Acum revenind la tine, cum tu ai spus ca iti plac romana si limbile straine ai doua variante stiinte sociale sau filologie dar trebuie sa fi sigura ca te impaci si cu istoria. Oricum daca mai ai doi ani o sa realizezi pe parcurs ce ti s-ar potrivi, sau o sa o faci in ultimul moment....ca mine de altfel big grin