| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Exista in Romania sate abandonate, gen case din lut sau cărămidă in care odinioară locuia cineva iar acum nu mai locuiește nimeni, din diverse motive, iar acum in acel sat totul pare sinistru si pustiu? Sau macar ceva asemanator

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Exista astfel de sate, se numesc sate fantoma https://www.youtube.com/watch?v=902r6vcJF1g
tineri au plecat la oras sau strainatate, batrani au murit, la sat nu prea se mai muta nimeni, crezi ca merita investit in astfel de sat fantome?

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru RAY):

De ce sa stirpesti frumusetea unui sat abandonat? un sat abandonat e frumos prin pustietatea lui, asa poti admira trecerea timpului din acel loc.
Dar dacă un sat din acesta are si clădiri istorice, case țărănești foarte vechi, case boierești samd atunci da, merita investiția

| RAY a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Se spuna ca omul sfinteste locul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu trei locuitori, tot abandonat e. Găsețti destule în zonele de munte, pe You Tube.