| The4Ever a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi despre cum as putea desena mai bine? M-am apucat recent si chiar imi doresc sa invat aceasta arta. Sunt bune si tutoriale in limba engleza si romana, dar as vrea sa-ti explice cum sa ti creionul si chesti din astea.

Răspuns Câştigător
| AlexandruHS a răspuns:

Da, de exemplu eu am,, Desenul ghid practic" de ROSE-MARIE de PREMONT
Sper sa te ajute e foarte usor de inteles. Mult succes

7 răspunsuri:
| ghostlabbrador77 a răspuns:

Iti recomand sa cumperi o carte explicativa si sa incepi prin a face naturi statice ( cateva obiecte pe care sa le desenezi cu umbre, dupa care le pictezi sau le hasurezi) Poti invata doar prin exercitiu.(crede-ma eu sunt in clasa a9-a la arhitectura) Mult noroc

| The4Ever explică (pentru ghostlabbrador77):

Imi poti recomanda o carte te rog?

| The4Ever explică (pentru AlexandruHS):

Multumesc mult, o s-o cumpar.

| ghostlabbrador77 a răspuns (pentru The4Ever):

Nu ai pentru ce.

| AlexandruHS a răspuns (pentru The4Ever):

Da, de exemplu eu am,, Desenul ghid practic" de ROSE-MARIE de PREMONT
Sper sa te ajute e foarte usor de inteles. Mult succes

| AlexandruHS a răspuns:

Buna.
Ai noroc pentru ca eu desenez.
Pentru a desena cum trebuie(adica precum un artist) este nevoie de mult exercitiu.
Pentru inceput trebuie sa exersezi sa realizezi schite simple dupa anumite modele pe care le poti gasi pe internet si chiar prin reviste. Incearca sa reconstitui desene in creion dupa modele.
Cand desenezi trebuie este nevoie ca mana si creionul sa se miste liber pe foaie/panza, cu alte cuvinte nu trebuie sa fi incordat(in special cand trebuie sa desenezi detalii).
Ca sa desenezi ai nevoie de instrumente speciale:
-creioane H, H1, H2...(care sunt creioane tari-adica acestea lasa linii dificile care abia se vad); HB este foarte bun, creioanele de tip B sunt moi, adica (de ex. creionul de tip B1 este foarte moale adica mai negru).
Pentru hasurat ti creionul intr-o parte si iti trebuie un servetel pentru a hasura uniform, dar cred ca sti si tu.
Nu uita, creatiile tale trebuie sa contina un "acel ceva" al tau ca sa fie cat mai original.
Mult noroc!
Exerseaza.

| The4Ever explică (pentru AlexandruHS):

Multumesc mult, o sa incerc sfatul. Mi-ai spus multe chesti utile si iti multumesc pentru asta. Eu momentan folosesc creion HB si un creion grafic.

| AlexandruHS a răspuns (pentru The4Ever):

Cu placere!
Creionul grafic este folosit pentru desen si schita pe hartie mata.

Sper sa devii un mare artist ca sa iti cumpar operele.