| The4Ever a întrebat:

Imi puteti spune cum pot avea o memorie foarte buna? Am un coleg care are o memorie foarte buna si il invidiez pentru asta, decat la matematica si informatica nu am probleme cu memoria, dar la materile ce impun invatatul ca papagalul am probleme, ma rog, invat logic, dar degeaba ca tot pierd din informatii. Niste sfaturi?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa am fost si eu in scoala si facultate. N-am invatat nimic algebra, trigonometrie. Uitam totul. La geometrie, desen tehnic si altele care nu tin de profilul real am fost bun. Depinde de ce-ti place. Memoria este selectiva. Scoala baga de toate in cap ca sa aiba profesorii catedre. Altfel ar trebui dati afara.

| The4Ever explică (pentru Salontanul):

Eram calm daca nu dadeam si la Romana Bac-ul. Am venit pe profil mate-info ca sa scap de Romana, dar vad ca nici aici n-am scapat.
Pur si simplu nu ma simt atras de Romana, nu-mi place in general, hai sa zic ca mi-a placut gramatica putin, dar la liceu nu prea mai facem gramatica.

| Salontanul a răspuns (pentru The4Ever):

Romana este o materie importanta. Nu cred ca ai ce face.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asta sunt si consecintele invatarii mecanice si pe de rost, nu ai cum sa retii la punct si virgula ceva care inveti fara logica

| Jipa95 a răspuns:

Ia lecitina, suplimente alimentare, si mai aloca si tu macar o ora timp invatatului. AI sa vezi ca in timp nu vei mai avea deloc probleme de memorare, vei invata mult mai repede! happy

| NaneSchizophrenia a răspuns:

N-ai probleme cu memoria, ci cu leneahappy
Pune-te la munca laughing
Bafta! Funda?:d

| The4Ever explică (pentru NaneSchizophrenia):

Lene? Invat lectia si o stiu la perfectie si dupa 2 saptamani o uit.

| NaneSchizophrenia a răspuns (pentru The4Ever):

Pai n-ai zis ca o uiti in timp, deci ia-ti un tratemnt cu memo plus, am un prieten care l-a tinut, si acum se descurca bine, memoreaza si chestile care nu le vrea laughing

| EchoDemon a răspuns:

Cu asta te nasti practic. Incearca sa fii concetrat... inchide toate aparatele nu stiu.