| DanFunie a întrebat:

Ma gandeam sa va intreb si pe voi, cum este mai bine? Sa stai cu chirie? sau sa faci un credit bancar si sa-ti cumperi o casa? (Rate).?

Răspuns Câştigător
| Seven07 a răspuns:

Casa clar. Imagineaza-ti ca da ai credit bancar, si dai bani in fiecare luna, dar e casa ta, nu poate aparea proprietarul sa zica "afara".

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde, daca ai un venit stabil de unde sa poti plati rata sigur pentru cat timp e nevoie merita sa-ti iei propria casa.
Totodata, daca vrei sa ramai permanent unde iti cumperi locuinta (Sau cel putin pe o perioada mai lunga de timp) merita sa investesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti cumperi o casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti cumperi o casa e cel mai bine

| AlexDFY a răspuns:

Daca ai un job stabil si bine platit, atunci rate.De preferat daca ai putea sta la o ruda pana strangi niste bani.Sau daca te intelegi sa ramai la un prieten ceva si ii dai niste bani.

| NAT0 a răspuns:

Cumperi o casă în rate, după niște ani ai realizat ceva, ai casa ta. După ce mori cu ce ți-ai ajutat copilul? Are o casă în +.

| GlowingShadow a răspuns:

Depinde de background-ul financiar pe care-l ai.
1. Chiria
- casa nu e ta
- platesti chirie, intretinere, avand mai putine posibilitati de a pune bani deoparte
2. Casa devine a ta, platind rata (chiria) la banca.
Daca dispui de o suma care-ti permite obtinerea unui credit imobiliar, mai bine mergi cu ce o sa fie al tau.

| xCeline a răspuns:

Sa faci un credit... si iti spun si de ce... dupa 30 de ani de stat in chirie nu te alegi cu nimic, asa faci un credit si dupa 30 de ani de plata "socoteste-o tot un fel de chirie" ramai cu casawinking

| ALGator a răspuns (pentru xCeline):

Adevărat. Dar trebuie ținut seama și de asta.
Dacă de exemplu cumperi o garsoniera cu 30000 euro și o achiți în 30 de ani. Prețul ei final e 30000 plus dobânda plătită. Să zicem 50000.
Dacă în schimb stai 30 de ani cu chirie, pui deoparte 30000 euro și aduni chiria plătită, să zicem total 15000 atunci ieși mai ieftin ca in cazul celălalt și îți cumperi garsoniera cu toți banii.
E doar un exemplu exagerat.
Chiriile, dobânzile imobiliare, preturile la imobile, cursul valutei si veniturile variază în 30 de ani in proportii imposibil de ghicit și fiecare în felul ei.
Dacă ai ceva bani de avans ieși mai bine dacă cumperi.