| Hehehahah a întrebat:

Probabil pe unii dintre voi deja v-am spart cu întrebări despre petarde. Dar vreau să mă informez bine și să știu la ce dau foc. Voi incerca ca aceasta sa fie ultima intreabare despre petarde dar nu promit nimic.
Întreabarea mea este: exista vreun risc de a-mi exploda petarda in mâna după ce i-am dat foc chiar daca eu imediat cum am văzut prima scânteie am aruncat-o undeva sigur și am fugit? Logic ar fi sa nu explodeze până nu ajunge focul la capătul fitilului, dar vreau sa știu sigur

11 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Faci așa: îi dai foc și ți-o bagi rapid în fund! Sigur nu-ți mai explodează în mână! Și așa comunitatea TPU mai pierde încă un membru extrem de valoros!

| PainTech a răspuns:

Teoretic nu. Dar nu promitem nimic, mai ales că majoritatea sunt chinezării.

| DaniTDCI a răspuns:

Teoretic nu, acum depinde, orice obiect pe lumea asta poate avea un defect, dar recomandat ar fi sa ții petarda de capătul opus fitilului de oarece ar ajuta mult în cazul în care ar exploda instant

| Februar30 a răspuns:

Eu n-as aprinde nimic cumparat din surse dubioase. De unde stii cat de bine a fabricat chinezu petarda? Aia care ajung la urgente de anul nou, oare au uitat sa o arunce, de a explodat in mana sau in fata?
Cel mai bine faci asa... arunci petarda la gunoi si pastrezi mana.
La anul iti cumperi dinamita si o aprinzi de la 50 de metri.

| Dddonkey a răspuns:

Eu iti spun din experienta mea. Am dat asa de multe petarde intr-un an ca nici nu puteam sa imi bag o haina in dulap. Unele petarde, dar foarte rar se intampla sa explodeze in urmatoarea secunda, dar cand se intampla radeam dar si realizam ca a trecut "petarda pe langa ureche". Poate 1 la 500 se intampla sa aiba un defect care nu imi pot explica de ce. Sa speram acum ca nu o sa incerci grenade lol

| Gigi777 a răspuns:

Exista posibiliatea, daca nu e fabricata cum trebuie petarda, poate sa existe o greseala. Poate focul acela se duce cu viteza luminii in petarda si BAM! s-a dus mana si probabil capul de la srapnel. Nu risca! Gandeste-te la copii! La Familie! Mai bine arunci petarde pe csgo la B

| Anonim2682008 a răspuns:

Teoretic nu, dar depinde de petardă.

Încearcă și vei vedea dacă îți explodează petarda în mână laughing)

| Anonim124635 a răspuns:

Nu. Dar trebuie sa fie de la sursa sigura adica petardele sa nu fie facute de o firma fantoma sau de care nu ai auzit in viata ta.
Uite cum se procedeaza. Daca ai petrde fara fitil dela lunguiet( ca la picolo)
Tre' sa dai foc la capatul colorat si cum scoate scanteia cu sa arunci. (Depinde de petarde unele pusca mai repede altele mai tarziu sau deloc)
.
Daca ai cu fitil adica cu fir din ala lung ca la (fs3 sau dum bum)
Ii dai foc astepti un pic si il arunci dar nici odata nu trebuie sa o ti pana cand ajunge la petarda in sine ca ti s-a dus pe p.a mana
Simplu

| Hehehahah explică (pentru Anonim124635):

Eu am nevoie sa știu la petarda cu fitil. Deci exista vreun risc daca pur și simplu am aprins fitilul și după am aruncat-o? Eu vreau sa știu dacă poate exploda instant daca am aprins fitilul.

| Hsheheyehve a răspuns:

Nu
Cine ti a zis tampenia asta?laughing
Nu te sperie de ce zic ăia de la tv că dacă ei primesc o stire că un copil a ținut o petarda f3 în mână după ce i-a dat foc și îi explodează în mână atunci ei zic că o petarda a explodat în mână la un copil dar ăia nu zic că a ținut în mână
Stii ce zicwinking
Da i foc frate că nu plătești nimic
Dar cum vezi ca s-a aprins nu sta cu petarda în mana, arunca-l
Dacă sunt petarde din astea piccolo alea și dacă le tii în mana nu patesti nimic numa sa il tii fix la capătul petarzii dar nu e nimic amuzant în asta
Eu și pe alea dupa ce le aprind le arunc
Deci nu ai de ce sa iti fie frica

| Hsheheyehve a răspuns:

Aha da
Si nu cumpara chinezarii că la alea exista un mic risc sa iti explodeze instant
Riscul este undeva la 1%
Deci poti sa le aprinzi și pe alea dar iti recomand sa cumperi petarzi de pe site-uri autorizate cum e ekopiro etc