| spinteca a întrebat:

Vreau sa-mi inmatriculez o masina si nu stiu ce acte imi trebuie, in cat timp mi se elibereaza numerele si actele(nu vreau nr preferentiale), si daca pot sa circul cu masina pana imi ies actele?

Răspuns Câştigător
| Alexzr a răspuns:

Depinde de situația concretă. Dacă o cumperi din același județ și-i păstrezi vechile numere, durează cel mai puțin. După o zi poți lua dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare cu care poți circula până îți vine certificatul.

Altfel, când primești numerele, întreabă de dovada asta cum poți s-o obții.

2 răspunsuri:
| Apollo007 a răspuns:

Decat sa alergi dupa acte mai bine te duci la o firma de acte auto. Ei iti pun toate actele in regula si te scapa de griji inutile. Nu costa cine stie ce. Daca nu ma înșel e pana in 100 de lei.
Actele cand am înscris eu masina erau cartea de identitate a masinii contractul de vanzare cumparare copie dupa buletin declararea bunului la financiar etc. Poti sa scoti nr provizorii de 3 ori si dupa definitive. Eu am scos doar o singura data. Nu mai intru in detalii ca nu are rost. Du-te la un birou de acte din orasul tau, e mult mai simplu asa!

| valentina2392 a răspuns (pentru Apollo007):

Numerele rosii se scot doar o singura data pe trei luni din prima. S-a schimbat legea!