| Mmooaarro a întrebat:

Salut..va implor sa ma ajutati. Spre exemplu daca am un colier din aur,si vreau sa il trimit unei persoane iubite,sa zicem ca el/ea e din alt oras, sa zicem in Iasi.iar eu in Bucuresti..cum fac sa il trimit..sa il primeasca..prin posta..sau cum?crying nu am mai trimis niciodata un pachet si habar nu am cum se face!

Ajutor va rog...trebuie sa dau bani? spuneti-mi si mie cum sa facsad ca sa il trimit sa il primeascacrying

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Il duci personal si in acest fel te poti bucura de lumina si zambetul de pe fata ei cand il primeste! Eu am riscat enorm cand am trimis prin pachet un set de aur in SUA. Si ca prin minune a ajuns la destinatie, a gasit pachetul in fata casei (acolo nu se fura). Cred ca este o modalitate de a trimite colet cu valoare.Dar poti sa te interesezi la posta. Sunt si plicuri speciale. Succes!

| lea72 a răspuns:

Poti trimite prin posta, colet cu valoare si in functie de valoare e si taxa, dar eu iti recomand prin curierat rapid, impachetezi frumos si trimiti.

| Mmooaarro explică (pentru lea72):

Curierat rapid? ce inseamna asta? il trimit? cum? cum fac asta intreb, doamneee...

| lea72 a răspuns (pentru Mmooaarro):

Sunt multe firme de curierat rapid, de exemplu Cargus, tu impachetezi frumos marfa, eventual mai maschezi cutia de bijuterii, nu trebuie ei sa stie ce transporta, desi cred ca au si ei tarife daca transportul e de valoare, tu alegi cum vrei sa fie transportat, platesti si gata.

| Answer17 a răspuns (pentru Mmooaarro):

Eu iti recomand prin prioripost. deci : il impachetezi frumos, sigilat ca lumea sa nu se desfaca. intr-o cutie bandajata bine cu scoci sau cu banda, te duci la posta din orasul tau, le spui ca vrei sa trimiti ceva prin posta, apoi te pune sa dai niste date, ale tale si ale celui care va primi pachetul, ex. nume prenume, nr. de telefon, orasul, strada, bloc, etc... (suma in caz ca vrei sa-l vinzi) si va trebui sa platesti tu sau cel care il primeste taxele de transport, dar daca este ceva mic, va fi si un pret mic.