| parabuc a întrebat:

Salut.

Vreau sa cumpăr acest laptop ASUS F550VX-DM102D

Dar am văzut că placa ar fi de 4gb DDR5.

Întrebarea e dacă chiar există gtx950 4GB pe DDR5.

Aceasta placa am cautat-o si e 2GB ddr5 si 4GB DDR3

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| KanameKuran a răspuns:

Ca sa iti raspud la intrebare, da exista.
Dar, daca imi permiti, iti recomanda sa iti cumperi un alt laptop (Aspire F5-573G), de pe pcgarage. Specificatii asemanatoare (cpu, gpu, ram; in loc de 1tb hdd ai 256 gb SSD si ai cateva porturi in plus), la un pret ceva mai bun (3100 de lei, in loc de 4250 lei) sau daca esti dispus sa platesti putin mai mult (4600 lei) poti sa cumperi un sager (NP8151), care are o placa video mult mai buna(1060, da versiunea pc).

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E simplu. Am vazut pe mai multe site-uri ca este la fel. Explicatia este urmatoarea. Placile video, chiar dedicate, la laptop nu arata ca cele de la PC. Ele sunt lipite pe placa de baza si nu in soclu. In aceste conditii modelele pot fi diferite fata de cele de la PC. Da. Este DDR5.

| AsaMaCheama a răspuns:

Daca vrei pentru Gaming, iti recomand calculator sa il cumperi pe piese, pentru ca majoritatea sistemelor direct asambalate au mereu un defect(minim o piesa nu e buna in sensul ca nu e de calitate sau nu e buna in comapratie cu celelate piese)dezavantajul laptopurilor este ca se incing, si nu poti sa le modifici piesele daca iti doresti un upgrade la sistem.