| GabrielTudor1997 a întrebat:

Salutare.
Am o problema.
Am 14 ani jumatate si doresc sa imi cumpar o motocicleta. Stiu ca nu este ok la varsta asta, dar este de 50cm3 pentru cunoscatori.
Sunt pasionat de motociclism de ceva timp si chiar nu mai am rabdare pana la 16 ani pana dau de permis A1.
Am gasit una la 1 300 de lei, defecta [are doar un piston spart, se repara usor] si fara acte. Nu imi este problema de acte deoarece o voi folosii in spatiu privat si drum nepopulat.
Problema este ca nu am bani si nu stiu cum pot sa fac rost. Ai mei isi permit sa imi cumpere si motocicleta mai mare, deoarece au niste salarii pe masura fiecare, adica nu ducem lipsa, dar nu vor sa auda despre asa ceva + ca sunt cam zgarciti.
Eu cred ca daca o sa imi cumpar singur motocicleta si echipamentul minim, poate o sa aiba incredere in mine, bineinteles, fara sa stie.
Dar problema mea este cum fac rost de bani. Am cautat solutii peste solutii. Unde era vorba sa faci rost de bani sub varsta de 16 ani, am intrat si nu am gasit nimic. Pliante nu se mai cumpara, sa fac lucruri si sa le vand nu pot, deoarece nu ma pricep.Am mai gasit jocul MarketGlory, dar e extrem de mult timp de investit in el. In schimb sunt un GAMER inrait, si ma pricep in IT. Poate va ajuta aceste doua lucruri.
Chiar nu stiu ce sa mai fac, vreau neaparat sa o cumpar, deoarece mai este si modelul meu preferat de motocicleta, si daca nu o sa o am, sunt un om mort, cum ar veni.
Ajutor va rog!
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti atat de pasionat de motociclete, poti sa-ti cumperi una pe bucati.
Adica iti cumperi pe rand piesele si montezi din ele o motocicleta, care intr-adevar va fi a ta! happy
Daca iti mai faci prieteni si alti iubitori de motociclete, atunci vei avea noroc dublu: vei putea invata de la ei tainele motocicletelor, respectiv vei putea cmpara piese mai ieftin sau sa le primesti chiar gratis.

Doi ani vor trece repede, iar tu pana atunci vei cunoaste mai bine motocicletele decat ceilalti de varsta ta, care de asemenea vor sa-si ia carnetul...

| GabrielTudor1997 explică (pentru Bula):

Mulțumesc mult de răspuns.Am sa iau in calcul răspunsul tău.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal, nu ai voie sa mergi cu motocicleta sub varsta de 16 ani si fara permis de sofat.
Chiar daca mergi pe un drum nepopulat, tot este ilegal.
Sunt cazuri unde au fost prinsi de politia locala si li s-a intocmit dosar penal si copilului si parintelui care nu l-a supravegheat.
Tu vrei sa pornesti in viata ca un delicvent, cu dosar penal?
Esti copil mic inca, joaca-te cu maisnutele si cand faci 16 ani, iti iei permis de sofat si sofezi.

| GabrielTudor1997 explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca este ilegal si pe drumuri nepopulate. Nu am nici o problema cu raspunsul, dar adevarata mea problema este, cum fac rost de bani. Imi asum orice risc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GabrielTudor1997):

Pai, nu prea poti afce rost de bani pana la 18 ani, decat daca iti iei de munca in fiecare vara si strangi feicare banut.
Dar, dupa ce implinesti 18 ani, termini liceul si iti iei de munca si intr-un an, faci rost si de bani!

| GabrielTudor1997 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles. Multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa astepti cei 16 ani ca pana atunci tot nu ai ce sa faci cu ea

| GabrielTudor1997 explică (pentru suntserios):

Am sa aștept cei doi ani ca pâinea caldă.Dar chiar numai am răbdare, aștept de 4 ani și mai am inca 1 jumate.Si știm cu toții că așteptând ceva anume timpul trece greu.

| barosanu69 a răspuns:

Stai ba copile cuminte si joaca-te minecraft, lasa motocicletele

| GabrielTudor1997 explică (pentru barosanu69):

Nu vad care e problema ta ca îmi plac motocicletele.Eu am cerut ajutor, nu sfaturi