| floryynnel a întrebat:

Salutare, as vrea cateva personalitati romane. Nu ma refer la vedetele mondene, ci la oameni care ne pot reprezenta/au reprezentat. De exemplu: sergiu nicolaescu, nicolae ceusescu, regele mihai...si tot asa. As vrea in jur de 10 personalitati, care sa fie inca in viata sau sa fii murit dupa 2006. Multumesc

Răspuns Câştigător
| magazinulDepeBlog a răspuns:

Octavian Paler
Mircea Cartarescu
Adrian Paunescu
Maia Morgenstern
Marcel Iures
Paul Neagu
Gheorghe Zamfir
Sabin Balasa
Nicolae Covaci
Nadia Comaneci
Mircea Albulescu
Constantin Balaceanu-Stolnici
Ana Blandiana
Mirabela Dauer
Gheorghe Dinica
Stela Popescu
Alexandru Arsinel
Felicia Filip
Cristian Gatu
Irina Loghin
Horatiu Malaele
Dan Puric
Ilie Nastase
Horia-Roman Patapievici
Arsenie Papacioc
Gica Petrescu ( decedat in 2006)
Florian Pittis
Lavinia Milosovici
Catalina Ponor
Octavian Belu
Mariana Bitang
Angela Similea
Laura Stoica (decedata in 2006)
Gabriela Szabo
Ion Tiriac
- poate nu merita toti statutul de personalitate (dar sunt personalitati ale sportului, culturii, teatrului...)

3 răspunsuri:
| Sergiu1996 a răspuns:

Nicolaie Iorga, Ferdinand I...

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Sergiu1996):

E Nicolae Iorga. Nu exista Ferdinand I, era Ferdinand si atat... Esti agramat SI incult. Mai, mai. Cate calitati ai!

| Sergiu1996 a răspuns:

Nu imi cunosti personalitatea,nici nu ai habar ca nu sunt din Romania, deci unde traiesc eu, se accepta alta ortografie, alta chestie este, asa ca nu ai tu dreptul sa ma judeci pe mine.