| Winners10 a întrebat:

Salutare. As vrea sa ajung cu masina personala in Viena / Budapesta, dar in special in Viena. Cum sunt drumurile, ce taxe sunt si as dori sa stiu cam tot ce este de stiut, daca ma puteti ajuta.

Răspuns Apreciat de Editori
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca spuneai si de unde pleci, mi-ar fi fost mai usor sa te luminez.
Eu ies, intotdeauna, din Romania, pe la Valea lui Mihai. E mai putin aglomerat. Imediat dupa ce intri in Ungaria, pe dreapta, e un soi de statie de benzina de unde poti cumpara vigneta (obligatorie), numai cu forinti. Poti cumpara vigneta si online, inainte de plecare. E mai simplu.
Daca nu tii neaparat sa intri prin Budapesta (e groaznic de incurcata si aglomerata), mergi pe M0, care ocoleste Budapesta si te scoate pe autostrada de Viena.
Granita Ungaria- Austria e la Nickelsdorf unde cumperi vigneta de Austria si o lipesti in geam. Tii, apoi, autostrada, pana la Viena. Cel mai cinstit e sa mergi cu navigatia.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

-Cumpara vigneta pentru Ungaria de la noi, se gaseste in benzinariile MOL din partea de vest a tarii (nu-s tiu in rest si e 40-50 de lei pe o saptamana), nu te mai complici la granita, apoi daca mergi pana la Viena te opresti oricum intr-o benzinarie sa manaci si ti-o iei de acolo pe cea de Austria.

Drumul e relativ simplu, nu stiu de unde pleci, dar din Timisoara efectiv te urci pe autostrada aici si te dai jos in Viena. dupa ce intri la unguri, cauti indicatorul de autrostada si o iei spre Szeget, apoi tii Budapesta, apoi te poti uita dupa indicatoarele de viena. Parca doar o data schimbi autostrada, in rest drum plictisitor drept in fata.

Chestie importanta cand mergi cu masina persoanala este sa citesti pe net regulile de parcare din orasul in care mergi, sa te uiti unde urmeaza sa stai si sa cauti locuri de parcare prin zona. Sunt o multime de parcari unde cu cativa euro iti poti lasa masina toata ziua, e important sa iti notezi adresele si chiar sa pui una ca destinatie in GPS. Ai grija cu treaba asta ca amenzile sunt mari.

In rest, daca mergi sa vizitezi in viena au un card care se numeste vienna pass parca, care iti da ceva reduceri la obiectivele turistice si chiar merita si nu mai tin minte daca includea si transport pe perioada de valabilitate.
Metroul merge super bine si e cea mai rapida varianta sa te misti prin oras.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce treci granița, ai autostrăzi.
În Budapesta în centru noaptea pe străzi în centru sunt fete fără fițe. În Viena la fel, transmite-le salutările mele, din partea băiatului care le-a făcut fericite pe mamele lor în 1978.
Cam asta este de știut.