| anonim_4396 a întrebat:

Salutare brasovenilor! :d Vara aceasta as vrea sa va vizitez minunatul oras si ma gandeam ca poate m-ati putea ajuta raspunzand la cateva intrebari.
1. Care sunt cele mai mari atractii turistice la voi care nu trebuiesc ratate?
2. Atractiile turistice mai mici?
3. Am inteles ca aveti tiroliene si mi-ar placea sa ma dau macar intruna din ele. Ce lungimi au? de la cele mai mici la cele mai mari.
4. Mancarea traditionala?
5. Bautura traditionala?
6. Cum se simte temperatura la voi vara? este frig? potrivit?
7. 2-3 zile m-ar ajunge sa vizitez tot brasovul?
8. Cam ce suma estimativa sa am la mine?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ca as fi brasovean, dar...

-biserica neagra, piata sfatului, strada sforii, Bastionul Tesatorilor, turnul alb, cetatuia

-diverse alte zone panoramice cum ar fi Tampa,, bastionul graf, poarta ecaterine, biserica Sf Nicolae, cladirile prefecturii, primariei, postei

nu cred ca exista o mancare si o bautura traditionala brasoveana.

noapte e mai racoare ca in restul tarii, ca in orice zona de munte. In zilele caniculare, se simte si in Brasov.

1 zile plina iti ajunge sa vezi in mare orasul, mai ales daca ai masina sau esti cazat in centru. Exista insa zone multe si frumose de vizitat si pe langa oras.

Asta cu suma... cat stai? 3 zile sau 5 zile?
Stai la hotel de 5 stele sau la o pensiune simpla?
Mananci de 3 ori pe zi la restaurant sau iti iei un sandwitch?
Mergi cu masina sau cu trenul?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vreau sa cheltui putin. Sa stau cazat la ceva cat mai ieftin si sa dau mai mult bani pe intrari la atractii iar cu mancarea nu am sa mananc doar sandvis

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns (pentru suntserios):

1 mancare ``traditionala`` e casata, si da e inghetata, 2 tot brasovu il vizitezi in 2 zile, 3 seara e cald! 4 mai e si poiana Brasov( cu autobuzul 20 din Livada Postei, si bilet care costa 8 lei in total dus-intors...), cartierul Racadau cu Valea Cetatii, zona ff buna de picnic( ajungi acolo cu 31 din livada postei, sau 32 din gara)
5. Ai un restaurant cu autoservire ieftin de la Livada Postei in sus spre solomon(150 m de mers)) pe nume Brasovia
6. Tiroliana cred, repet CRED ca e undeva in cartierul Noua, mult de mers pe jos( autobuz catre este 17 din Livada postei ), in parc Noua ai un lac si acolo mai e si parc de distractii
7. Vezi sa iti iei bilete sa nu te trezesti cu 150 lei amenda!, un bilet costa 4 lei la automate...
8. suma estimativa de cheltuiala 200 lei...(fara cazare, nu stiu cu cazarile...)
Calatorie placuta la noi in oras!