| lastpromises a întrebat:

Salutare comunitate, mi-am pus în minte să merg eu cu încă câteva persoane la Crucea Caraiman în Bucegi, însă nu am vrea să plătim nicio cazare nimic, ci să stăm peste noapte "la înălțime" pe acolo pe undeva.
Întrebarea mea este, pe unde și este voie/se poate sta cu hamacele prin zona Bucegi - Caraiman? Fie la Cruce, fie la Cabana, fie la Sfinx, pe oriunde. Se poate sta pe undeva, așa haihui peste noapte?

Mulțumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca vreti sa stati cu hamacele, nu ai unde sa le legi. Pentru ca nu exista pomi. Doar jnepi.
E clar ca nu cunosti zona. Recomand cazare in Busteni si apoi urci cu telecabina.

| mihai69 a răspuns (pentru darrio2007):

Hamacul poate fi întins și pe iarbă... big grin
Sau se poate lega de elementele metalice ale unui stâlp de la tele cabină. Sunt destule soluții dacă ești tânăr și inventiv.
Că nu e voie și te poate păpa ursu' ori potăile bagaboante din zonă, e altă poveste.winking

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

Daca il intinzi pe iarbă, nu se mai numeste hamac.
Si cine iti da voie sa il legi de elementele metalice de la stalpul telecabinei?

| mihai69 a răspuns (pentru darrio2007):

Un obiect nu-și schimbă numele după cum este (sau nu) poziționat în spațiu. Cât despre voie... citește și ultima frază din răspunsul meu de mai sus.

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

Amuzant. In varianta pe care o spui tu, s-ar numi preș. Oare cum s-ar numi un preș daca il agati intre doi pomi, ca pe hamac. Tot preș?

| sierra1 a răspuns:

"Se poate sta pe undeva, așa haihui peste noapte?" - se poate dar verifică-ți semnalul pentru când o să suni la 112

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai un sac de dormit și nu ți-e frică de strigoi, care umblă și ei hai hui.

| mihai69 a răspuns:

E un camping pe lângă Bolboci. Dar sus pe platou nu poți campa (e rezervație, dacă nu știai), nici nu ar fi indicat - chiar dacă ar fi permis - din cauza vremii și chiar a animalelor.

| anonimg a răspuns:

În locul tău aș întreba aici:
https://www.bucegipark.ro/servicii.php?show=salvamont
Bine este să le salvezi și numărul de telefon.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu cred ca glumesti. Sa stati cu hamacele? Sper sa nu va vedem la protv la stiri. Nu cred ca ai habar de mers pe munte daca spui astfel de prostii. Muntele nu e asa prietenos cum crezi. Stii ca temperatura scade foarte mult noaptea? Sau ca ursii pot sa vina si sus pe platou? Sau ca e interzis campatul cu cortul? Mai documenteaza-te putin si refa planul. Mai bine mergeti de dimineata ca sa aveti timp pentru parcurgerea traseului si apoi coborati.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Dacă nu te vede nimeni n-ai vreo problemă dar ca să fii pregătit citește un regulament din zona aia cv.