| 1Me9 a întrebat:

Salutare ma baietilor.Am fost azi la un pub si ca un client normal, am zis sa imi aduca si mie o narghilea (am specificat, cu aroma de cirese, nu tutun sau ceva)...intrebarea chelneritei,, Aveti 18 ani?!" bai fratilor, sa mor eu daca stiu daca e neaparat sa ai 18 ani! Adica am fost cu 2 zile in urma si o alta fata care servea ( super de treaba si de viata fata ) mi-a adus-o ( probabil ca nu era asa de prost informata!
Dupa, de a naibii, i-am zis sa imi aduca o bere (ghiciti ce A ADUS-O), de a naibii am cerut cu alcool.
Ce ziceti bai baieti de asemenea chelnerite?rolling on the floor))
Si intrebarea de baza:Narghileaua cu arome e interzisa celor sub 18 ani?
Ps:am 16 ani

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul si tutunul sunt interzise celor sub 18 ani!
Chelnerita si-a facut treaba corect, te-a intrebat ce varsta ai sa stie daca te serveste.
Daca erai in strainatate, trebia sa prezinti Cartea de identitate la usa si doar daca aveai 18 ani te lasau sa intrii.
Zi mersi ca nu ti-au cerut sa-ti vada ID-ul, ceea ce ar fi fost corect si legal, ca te dadeau afara, ori iti serveau suculet si acadele.
In curand se vor reglementa si lucurile astea in tara, pentru ca nu-i normal sa servesti copii cu alcool si tutun, macar sa va protejam de a va face rau organsimului la o varsta cand sunteti in crestere si dezvoltare, pentru ca la voi primeaza inconstienta.
De ce o-ti fii vrand sa copiati adultii?
La un corp atat de fragil, inca nedezvoltat, este pacata sa-i dai otrava si sa-l nenorocesti.

| AlexCristi97 a răspuns:

Amandoua sunt interzise minorilor. Pune-te in locul ei, ti-ai risca locul de munca si o amenda destul de mare pentru un pustan care vrea narghilea?

| 1Me9 explică (pentru AlexCristi97):

Fiecare poate sa-si organizeze viata.Nu se intampla absolut nimic daca vine cineva in control si ma prinde pe mine ca fumez narghilea cu arome.Dar de alcool ce mai zici...de ce isi risca meseria dandu-mi alcool, are voie? Nu frate, am sub 18 ani

| AlexCristi97 a răspuns (pentru 1Me9):

Cat timp amandoua sunt interzise, fie ca iti da narghilea, fie ca iti da alcool, ea tot asa o pateste. Am zis de narghilea pentru ca aia iti era marea problema dupa care ai introdus alcoolul in discutie.

| 1Me9 explică (pentru AlexCristi97):

Da man, am inteles.Eu ziceam ca, daca esti,, corecta" fii,, corecta" pana la capat.Nu sufar chelneritele de genul

| 1Me9 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, ati fost chiar foarte amabili.

| almaz a răspuns:

Salut! Da, narghileaua este interzisă celor care nu au 18, menționez că aromele de narghelea pot fi vândute doar de persoanele cu vârstele peste 18 ani (exact cum și țigările).
În cazul berei, este considerată o băutură răcoritoate și poate fi consumată și de cei cu 16 ani.
Cele bune!

| 1Me9 explică (pentru almaz):

Aromele din narghilea nu contin tutun sau alte substante daunatoare.Nu am comandat nimic legat de tutun, tin sa mentionez, ca data trecuta, m-au lasat si pe mine si pe prietenii mei sa luam. Avand in vedere ca azi au luat si altii care aveau sub 18 ani narghilea acolo, dar era doar unul care era ditamai ursul ( de 24 de ani ) si restul cu varste cuprinse intre 14-16 ani, nu mi se pare corect ca eu care nu aveam ditamai ursii in grup, sa nu primesc.

| almaz a răspuns (pentru 1Me9):

Aromele de narghilea nu contin tutun dar pe piata nu pot fi comercializate minorilor, intelegi? (chiar si pe cutiile astea de la arome, scrie "Fumataul dauneaza Dvs si ....bla bla bla"... asta-i ideea, sunt clasificate in aceeasi categorie ca si tigarile)

| 1Me9 explică (pentru almaz):

Bai, te cred, dar stiu 100% ca in orice hotel/pub in care te vei duce si vei comanda o narghilea cu arome, iti vor spune ca daca ai sub 14 ani nu poti...era o lege sau ceva...Vad data viitoare cand ma duc cum stau treburile, daca stii ce zic rolling on the floor