| JulyDreams a întrebat:

Salutare. Nu stiu ce sa fac in perioada asta de holera. O parte din mine ar vrea sa duca viata la fel ca inainte, printre oameni si fara restrictii.
Dar alta parte ar vrea fiu un cetatean responsabil, sa fac tot posibilul ca sa nu il iau si sa nu il dau altora.
Ma plictisesc in casa si nu stiu ce sa fac.
Nici sa mananc peste masura nu mai pot, ca raman apoi fara mancare si in magazine rafturile sunt goale... si daca ma duc si imi pun masca se uita toti la mine ca la ciumati.
Nici sa fac curat nu mi-e aminte, ca oricum nu mai vine nimeni in vizita.
In presa numai despre virusi si apocalipsa.
Nici sa dorm toata ziua nu pot.
Voi cu ce va mai treceti timpul?

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Pana acum ai trait intr-un sistem creat de altii, de societate. Scoala-facultate-munca. Ei iti impuneau ptrogramul, unde sa mergi si ce sa faci.

Acum tot ei ti-au dat voie sa fii acasa. O libertate mai mult aparenta. O "libertate" acordata de ei.

Insa acum, cand esti iesita din sistemul in care ai fost, te trezesti ca ai timp la dispozitie, timp care ruleaza non-stop in viata ta catre un punct final, si nu stii ce sa faci cu acest timp. Se numeste un "handicap" de adaptare la propria viata. Cand esti racordat la sistemul altora si faci activitati dupa cum ti se spune este foarte usor, insa acum tu esti pilotul. Pilotul vietii tale.
Daca tu nu-ti creezi planuri ce sa faci cu timpul tau, altii vor fi foarte fericiti sa ti-l foloseasca cum vor ei. Daca tu nu preiei fraiele vietii tale, altii te vor trage in sistemul lor. Acum esti tu cu tine. Ai multe de facut pentru tine insati. Incepe cu niste planuri despre cum vrei sa-ti organizezi viata de acum inainte si despre ce pasi ai de facut pentru a-ti indeplini obiectivele.

Daca n-ai obiective, ai tot timpul acum sa stai pe ganduri, sa stai la o discutie cu tine insati. Acorda-ti timpul tie cu scop, intr-un mod fiabil. Nu altora, ca pana acum. Si nici micilor distractii de pe net sau tv care iti seaca timpul.
Tu ai pus o intrebare foarte buna. Ce sa faci cu timpul tau. Acum in carantina mai mult ca niciodata ai devenit constienta de timpul tau. Pana acum ai fost prinsa in sistemul societatii. Acum ai fraiele in mana. Deci ce schimbi?

https://youtu.be/xSB7UayFytA

| JulyDreams explică (pentru Speranta12):

Asa gandesc si eu. Sunt curios daca perioada asta de izolare o sa duca pentru multi la o "trezire", la demisii de la locul de munca, la schimbarea stilului de viata, la revalorizarea trecutului, vietii.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Speranta12):

Mi se pare cam aiurea ce zici aici. Nu-ti impune nimeni programul, tu alegi sa mergi la munca, la facultate, etc. Si chiar daca nu mergi la astea, poate mergi la sala, la mall, la diverse cursuri la care te inscrii de buna voie si nesilit de nimeni, la biblioteca, etc. Spre exemplu, eu imi fac singura programul de munca si pot sa lucrez de unde vreau, iar cu scoala si facultatea am terminat. Deci se presupune ca am "fraiele in mana" de mult, dar nu am stat niciodata in casa mai mult de 2 zile consecutive, deci logic ca nu sunt fericita sa o fac nici acum si cred ca asta e situatia multora. Nu e problema ca nu le mai fac altii programul, ci ca sunt foarte limitati din punct de vedere al activitatilor stand in casa.

| Speranta12 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Cand un om alege sa mearga la munca, la majoritatea locurilor de munca, angajatorul ii impune programul. Nu toti romanii sunt "freelensări". Li se impune un intreg sistem organizational la care sa adere si un set de activitati pe care trebuie sa le faca. La scoala si la facultate la fel. Li se impune un program studentilor. Si un anumit sistem la care sa adere. Si cam asta e mare parte a activitatilor pe care le face un om obisnuit. Iar din cauza rutinei, ajunge sa se asocieze inevitabil sistemelor din care face parte. Asteapta sa i se spuna ce are de facut, unde sa mearga si la cat sa mearga. Functioneaza pe pilot automat, conform programului creat de societate. Apoi, in situatii de-astea, cand e lasat singur, descopera ca are probleme de adaptare la propria viata, sistemele scoala sau munca sau distractii obisnuite cu semenii dispărând pentru un timp. Sunt lasati ei cu ei insisi sa decida ce sa faca. Si multi se impotmolesc la faza asta. Mai ales daca nu s-au gandit la ceea ce ar trebui sa faca cu timpul lor pana atunci prea serios.

Mai mult decat atat, tie se pare aiurea sa auzi de "handicapul de adaptare la propria viata", deoarece tu deja ti-ai luat viata in propriile fraie, cum ai spus si deja iti faci singura programul, fiind printre destul de putinii romani care au mai multa flexibilitate de alegere asupra propriului program de activitati. Tu te afli deja la pasii urmatori.

Insa comentariul meu este complet pertinent pentru cineva care se afla la inceput de drum. Este pertinent pentru descrierea unui om care inca nu stie ce sa faca cu timpul sau. Care inca nu si-a planuit ziua, saptamana, luna, anul, viata asa de bine inca.

Este un imbold pentru acestia de a incepe de undeva. Intai te decizi ce faci cu timpul tau. Apoi mergi la biblioteca, sala etc. Intai planurile, apoi actiunile propriu-zise. Dar daca omul nici nu isi planuieste programul macar? Asta ziceam eu.
Intai sa decida ce vrea sa faca cu timpul, apoi vede el ce face si unde se duce. Intai sa-si adapteze timpul la propriile obiective.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mi se pare exagerat să nu ieși chiar deloc din casă. hai ok, nu te duci în club sau nu știu unde unde e full de oameni și treci constant pe lângă ei, dar așa că mergi și bei cu cineva o cafea într-un local semi gol sau că te duci într-un magazin unde nu-s așa mulți oameni nu mi se pare atâta risc. iar acasă există nu știu câte activități, există jocuri, citit, filme, seriale, învățat de ceva nou, job-uri online, o limbă străină, etc etc. poți chiar să faci conf video cu prietenii dacă de ieșit nu vreți

| wildthing a răspuns:

Uita-te la filme, la seriale, fa comentarii acide pe Facebook, astfel incat sa primesti replici si sa ai la randul tau la ce sa raspunzi; si cel mai important, fa foarte mult sex. happy

| Alverto a răspuns:

Păi ce ai putea să faci e sa petreci timpul cu familia, gaming, dar gândește-te că din cauza unui prost care nu respecta aceste reguli se vor face și mai multe caz-uri. Va recomand videoclip-ul lui Dorian Popa despre acest virus. poți să citești, poți dormi etc Dar cel mai important e sa stai chill, ba Frt am fost și eu la Kaufland să-mi iau o Aqua carpatica și ghici, ce? nu mai era nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Citiți mai mult Biblia decât stirile, ca sa aveți mai multa pace decât frică." Este un mesaj pe care l-am citit adineauri, are multa înțelepciune in el.
Va dati seama ca retail-eri sunt încântați ca marfa le merge pe banda, deci producția nu încetează, keep calm. =)

| JulyDreams explică (pentru anonim_4396):

Bun sfatul, dar sa ne zica si ce anume sa citesti din Blibie. Ca daca nu ai grija ce citesti, poti sa te sperii si mai rau.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca citesti mai mult Biblia si mai si crezi povestile de acolo, numai pace nu ai cand vezi cum ucide Dumneze in stanga si in dreapta orase si popoare intregi dupa ce se supara pe cate un om laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Păcatul nu va fi tolerat la nesfârșit de Dumnezeu! Acesta a fost odată plătit, dar lumea ignora jertfa lui Hristos! Noi nu trăim prin noi. Viața, mișcarea, o primim tot de la El.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Poti iesi afara dupa ora 20 in parc, ca oricum e pustiu. Undeva in vegetatie. Ideea e sa nu atingi suprafete suspecte si apoi sa duci mana in gura/nas/ochi si daca ai rani deschise pe maini, mai bine n-ai atinge nimic. Apa si sapun periodic, dus dupa ce intri in casa, hainele impaturite repede in dulapuri si apoi spalat pe manute din nou. Fa tot ce faceai pana acum...
Practica-ti pasiunile, sunt atatea de invatat avand la dispozitie informatii pe net, citeste, asculta podcast-uri. Fa niste cursuri online, priveste filme/seriale, asculta albume de muzica din 2838173 de genuri diferite, fa sport (gasesti mii de exercitii online), suna-ti cunostintele/prietenii. Si recomandat e sa nu mai citesti stirile pentru ca nu are sens, oricum se spun aceleasi chestii, chiar mai insistent.
Virusul, ca oricare altul, nu iti sare in gura, in fiinta, in ce vrei tu, nu te maltrateaza, nu iti sopteste nimic, asa, ca vrea el, doar daca stai cot la cot cu alti oameni care tusesc/stranuta si faci contrariul a ce am zis mai sus...

| Elynad a răspuns:

Toti avem aceleasi probleme, toti parca am innebunit. Ieri am vazut i vanzatoare care se ruga de clienti sa nu plece din magazin dupa ce a tusit: "Nu, nu, va rog nu plecati, m-am inecat, nu sunt bolnava!"
Incredibil ce vremuri traim! Ne-a trebuit globalizare, avem globalizare...
Sa speram ca vom fi cu totii bine si ca vom iesi mai intelepti din experientele astea. Numai bine!

| JulyDreams explică (pentru Elynad):

Cand vezi afisul cu covid la casa, orice tuse ridica suspiciuni laughing