| Anonim110pp1 a întrebat:

Salutare.
Port de o saptamana ochelari si intr-o seara i-am lasat pe pat si fara sa-mi dau seama m-am asezat pe ei.
Faza e ca nu s-au rupt doar ca se misca(joacă) piciorusele de la legatura aceea ce leaga piciorusul de rama.
Intrebarea mea e daca mai pot fi adusi la starea initiala, gen sunt si dereglati unul mai jos unul mai sus.
Deci pe scurt mai pot fi reparati sau trebuie rama noua?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă e plastic, mai bine o ramă nouă. Daca e metal se pot îndrepta, dar ca noi veci nu-i mai faci. Piciorușele care au joc se pot strânge folosind o șurubelnița de mecanică fină(șurubelele acelea mici)

| wpetterssone a răspuns:

Dacă este ramă metalică, metalul poate fi îndreptat mai ușor decât plasticul.
Ai grijă de ochelari. Eu folosesc de foarte mult timp ochelari și nu m-am așezat pe ei, am adormit cu ei pe nas. Am grijă de ochelari foarte mult.

| wpetterssone a răspuns:

Și nu încerca tu acasă să îi îndrepți. Mergi în locul de unde i-ai cumpărat.

| Demidol a răspuns:

Mergi la optica. Daca se pot repara, ti-i fac ei pe loc.
Ochelarii nu se lasa niciodata pe pat, pe scaune, la intamplare. Si nici cu sticla sprijinita pe masa. Doar pe rama.