| EcLipSa234232 a întrebat:

Salutare
practic kickboxing si la fiecare antrenament imi este foarte greu..deoarece antrenorul storce sufletul din mine.
problema este parul de pe picioare si de pe maini care devine insuportabil in timpul antrenamentelor.
dupa fiecare antrenament ies de parca as fi facut dus si parul devine incomod
Daca ma voi epila de la 15 ani, si mai incolo pe la 19-20 cand nu voi mai practica kickboxing-ul..ma voi lasa de epilatul pe picioare si maini atunci va creste mai mult?
Sau cand sunt mare... evident ca nu ma voi mai epila pe maini sau picioare, dar pentru ca m-am epilat in copilarie voi avea probleme mari cu pilozitatea?
Ce metoda imi recomandati si ce produse sa folosesc sa creasca parul cat mai greu ( cam la 1 saptamana daca se poate..sau 5-6 zile )

Răspuns Câştigător
| Zanatare a răspuns:

Eu iti sugerez epilatul cu ceara. De obicei creste in vreo 3 aptamani, la fel de lung ca inainte. Si, daca te epilezi constant, firele de par se vor face mai subtiri, deci e ceva bine. Eu fac tenis, deci stiu ce zic. Nu-ti fa griji in legatura cu infectarea firului de par. O sa te doara la inceput, dar rezultatul merita. Primele 2-3 ori trebuie sa faci dus cat mai repede posibil, ca sa nu faci cosuri sau puncte negre. In rest, nu e nici un pericol. Si, in legatura cu durerea, te obisnuiesti, dar nu cu arsura de la ceara fierbinte.

| EcLipSa234232 explică (pentru Zanatare):

Deci părul va creste inapoi dupa 2-3 saptamani?
Nu va fi mai mare decat cel precedent?
Firul de par se va subtia daca ma epilez recent?
Nu e problema la durere, mi-e teama doar ca pe la 23 de ani sa nu am ditamai parul pe picioare pentru ca m-am luat de mic.

3 răspunsuri:
| Zanatare a răspuns:

Eu ma epilez cu ceara, si nu, nu creste mai mare ca deobcei. Si, daca te epilezi regulat timp de cateva luni se subtiaza firul de par. Si mama mea s-a epilat cu ceara, iar parul ei e subtire si scurt. Are picioarele fine ca un fund de bebelus. Si are 43 de ani.

| daassh a răspuns:

Eu la varsta aceasta iti recomand o solutie viabila, parul il poti "rade" cu masina de tuns, si apoi el creste cat a fost nu mai mare nu mai mic, si nu trebuie sa-ti faci probleme, poti sa te razi de la orce varsta, nu exista o limita anume si bineinteles nu vor exista probleme in viitor, dar epilarea in sine e o problema la varsta asta cand practici acest sport deoarece tu cum te epizezi se poate infecta firul de par foarte usor si daca nu faci sport, dar dar si transpiri sunt sanse si mai mari, deci iti recomand sa folosesti masina de tuns sigur te va ajuta si nici nu-ti va creea incoveniente.Succes!