| joaxenul a întrebat:

Hobby-ul meu este fotografia și lucrez la un domeniu de Instagram care promovează fotografia și în mare parte turismul romanesc (@momente.romanesti). Îmi doresc sa încep un blog în care sa dezvolt ceea ce fac. Ce platforma îmi recomandați? Pentru început îmi doresc gratuita. Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Wordpress.com Este gratuit si este usor pentru incepatori.

| Miauti a răspuns:

Eu folosesc www.blogger.com by google de 12 ani. Iar ceea ce doresti se numeste photo blog daca mai doresti si sa scrii un articol... iti va prinde bine. Atentie exista bloguri de turism in Romania, tu trebuie sa gasesti acea ramura care nu se gaseste sau nu a descoperit o.

| joaxenul explică (pentru Miauti):

La Blogger ma gândeam și eu. Din ce am înțeles e cel mai ușor de utilizat. Îmi poți da o părere cât de ok e din punct de vedere al personalizării? Mulțumesc de răspuns!

| Miauti a răspuns (pentru joaxenul):

Da este usor de utilizat. Noua interfata a panoului de control este ok, mai ales ca a venit cu noi teme, pentru blog. Are tot ce ii trebuie pentru un blog.

Singura neplacere este atunci cand scrii un articol, e vb despre VIZUALIZARE de scriere si VIZUALIZARE html. (atunci cand copiezi un text, il copiaza cu tot cu font si/sau culoare), dar m-am obisnuit.
Oricum orice feedback trimis, cei de la google / blogger il rezolva.

Temele ai de la cele clasice, la cele moderne (care acum arata cat de cat mult mai elegante decat erau odata.) Am vazut tema ESENTIAL care te poate ajuta cu ceea ce iti trebuie, e o tema photo blogging.
Alte teme le gasesti pe net, ai ce alege, doar timp sa ai... adevarul este ca mi e mi-a luat cam 2-3 ani sa gasesc tema respectiva la blog si din cauza asta am ramas cu ea. dar e bine sa ti faci un plan de rezerva la tema. Odata ce o instalezi o mica baza de cunostinte in html - pentru a modifica cuoarea fontului sau butoanele, chesti simple.

Sfatul meu pentru tine e sa ai un un nume usor de retinut pentru blog, sa ai un continut original, si sa postezi pana la batranete (adica sa nu renunti).

Daca mai ai si alte intrebari, ma poti contacta pe una dintre retele https://linktr.ee/Miauti

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Îți recomand Blogger e și el gratuit