| Mariokasan a întrebat:

Satul meu a intrat in carantină...
Eu as putea sa merg pe timpul carantinei la pescuit?
Eu am canalul Dunarea Marea Neagra la 1km de locuință

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai voie!
cand este carantina, toti oamenii stau in casa, iesind doar pentru cumparaturi stricte de mancare, medic si urgente.
Pescuitul nu se poate face la ora asta, lasa-l naibii ca se moare de covid si tie iti arde de pescuit.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știu că ești sănătos, dar dacă in satul tău e impusă carantina, autoritatile ar putea supraveghea drumurile, deci nu-i exclus să fie verificate și zonele care atrag pescarii. Ar putea fi lăsați să pescuiască, doar cei care nu vin din zonele de carantină, și doar acolo unde pescuitul e legal!
Poți suna la poliția locală și îi rogi să îți dea un răspuns cert, dacă tot vrei să știi, decât să te trezești cu o amendă. Oricum, fără declarație scrisă, nu poți ieși din casă, iar falsul in declaratii iar se lasă cu amenzi...

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai bani de amendă poți să mergi la pescuit fără nici o grijă!
winking

| xerxes1 a răspuns:

Ideea este sa nu iesi din localitate deoarece punctele de iesire si intrare sunt pazite de politie. Daca tu stii vreo poteca, nu cred ca au astia timp de tine.

| DataScience a răspuns:

Cu observatia ca trebuie sa porti masca, ca sa nu tusesti in apa sa imbolnavesti pestii. Carantina inseamna ca nu ai voie sa iesi din casa. ideea e ca pescuitul ofera mancare, activitate necesara, dar e si mod de relaxare, deci daca te prinde cineva ramane la mentalitatea lor buna sau proasta ce vor face.