| Ella232 a întrebat:

Săptămâna asta voi pleca in Anglia cu niste prieteni.
Vom sta doar 4 zile dar nu stiu de cati bani am nevoie.
Am luat bilet de avion si am platit o camera la hotel pe internet.
Mai am doar 200 de €.

Un prieten mi-a spus ca imi trebuie mai multi bani pentru plimbări si alte chestii.
Credeți ca imi va ajunge 200 €, in 4 zile?

9 răspunsuri:
| Goodweek a răspuns:

Desigur, îți vor ajunge dacă nu-i vei cheltui pe lucruri netrebuincioase, sau dacă vei econimisi.
Dar pentru a te distra bine, nu cred că-ți vor ajunge, Regatul Unit nu este atat de eftin.

| Anca32 a răspuns:

Depinde unde vrei sa te duci

| Yuoia a răspuns:

Daca vrei sa intri la muzee, iti ajung. Daca vrei sa intri in baruri, iti vor trebui de 10 ori mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic da, practic... Ține de tine.

| Depoka a răspuns:

Eu as pleca și cu 50 / 100 de euro dacă am biletul si cazarea. Merg sa vizitez o țară/ oraș nu merg la shopping. Dacă știi să cheltuiești cu cap nu cred ca e problemă.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa iei lire. Nu ti-ar ajunge 200. Depinde si ce vreti sa vizitati. Cam cu 400 de lire te-ai descurca daca nu cheltui aiurea.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă reușești să ți de bani, să te abții de la a face orice poftă, vei putea supraviețui acolo. Sfatul meu este să pleci cu aproximativ 300 de euro/lire, ca să îți fie totuși mai ușor.

| anonimg a răspuns:

Eu nu cred că îți sunt de ajuns 200$ pentru mâncare, apă, transportul in comun și intrarea în locurile de vizitat.
Iar 200$ sunt mai puțin de 200£.
Posibil ca la hotel să mai apară și alte costuri suplimentare.
Bine, poți să tragi de bani și să te limitezi la transport, vizitând mai puține locuri.
Aș putea spune că ești la limita minimului.
Este mai bine să iei mai mulți bani decât mai puțini.
Dar până la urmă, ne poți spune cum te-ai descurcat?

| mihai69 a răspuns:

Ești cam la limita de jos cu banii. Transportul e groaznic de scump acolo, iar dacă mai vrei să vezi și alte chestii decât muzeele gratuite (cum e National Galery de pildă) te cam usucă. Dacă poți, ia un London pass: http://www.londonpass.com/london-pass-prices.php
Pe două zile costă 99 Ł, dar face banii - în plus ai o zi de mers gratuit pe autobuzele hop-on hop-off.
Planifică-ți vizita și poate vei fi mulțumit. Dar cu siguranță o să vrei să revii, 4 zile nu ajung nici să-ți faci bine poftă!
Pentru mâncare, mergi la supermarket (gen Tesco) și cumpără sandviciuri sau wrap-uri. La cafenele, restaurante sau pub-uri au prețuri mari, iar la McDoanlds nu doar că e scump, au meniuri adaptate englezilor - cam neatractive pentru noi.