| muzica a întrebat:

Se face un film dupa o carte si s-ar spune despre acesta ca este minunat, foarte frumos, in top 10, poate chiar filmul anului. Ce preferati sa faceti? Sa va download-ati filmul de pe net si sa-l vedeti, sa mergeti la cinematograf sau sa cititi cartea?

Răspuns Câştigător
| MihaiA a răspuns:

Intai vad filmul, de preferat acasa ( daca ai cu cine sa mergi la cinematograf merge si-acolo ), iar daca ecranizarea cartii e buna, inseamna ca si cartea e buna, si te apuci s-o citesti.
Am vazut Colectionarul de Oase filmul, iar apoi am citit cartea. Filmul este bun, insa cartea e de nota 11. Daca citeam cartea intai, probabil filmul nu ar mai fi avut nici un efect. Cartea da mai multe detalii decat filmul, de aceea cand citesti cartea, imaginile filmului iti vin in minte, si e o surpriza placuta sa dai de faze care nu le-ai vazut in film.

8 răspunsuri:
| Swabia a răspuns:

Aaa...de prima data as alege cinematograful!big grin...Cat despre carte...am impresia ca n-as mai citi`o!happy...hee heeNu sunt adepta a cartilor!big grin

carla
| carla a răspuns:

Intai vreau sa citesc cartea apoi sa vad filmul pe calc si dupa imi fac o parere...si mai apoi vad filmul cu prietenii la cinematograf ca sa comentam.

| NoName_9903 a răspuns:

Mai intai as citi cartea, apoi as merge la cinematorgraf...si daca mi-ar place extrem de mult l-as pastra si pe un dvd...In afara de Pe aripile vantului insa...nu am simtit nevoia sa repet aceasta secventa in nici o alta situatie :-)

| rael a răspuns:

Imi place mult mai mult sa citesc mai intai cartea si apoi daca am ocazia sa vad si flimul; cand citesc, imi pot imagina eu unele secvente, daca vad apoi filmul sunt incantata cand am impresia de deja-vu;
cititul cartii iti ofera posibilitatea de a simti actiunea prin prisma propriei tale personalitati, pe cand imaginile filmului ma fac sa simt mai mult asa cum doreste regizorul.
Sunt prea putine filme care se ridica la nivelul cartii.

| alessandra a răspuns:

Clar as citi cartea, apoi mi-as aduna prietenii si as merge la cinematograf.Desi e posibil ca filmul sa fie mai putin bun decat cartea; pana acum asa am observat ca s-a intamplat cu romanele ecranizate.

| gianina a răspuns:

Citesc cartea...tongue...citind carte aiti faci un filmulet in cap'sor.si apoi as iesi cu amici sa ne distram vazand filmul respectiv.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

in primul rand citesc cartea, clar! happy apoi, in functie de cat de mult imi place, ma duc la cinema sau astept sa-l vad pe dvd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa ne gandim...cred ca as urmari filmul deoarece me lene sa citesc laughing... dar bine... daca nu as avea c face (dar nu prea cred big grin)as fi un pic curioasa sa citesc cartea... dar poate ca este mai interesant un desen animat decat o carte :d