| CreepyCrow a întrebat:

Simt constant nevoia de a inregistra totul, de a "salva" anumite momente. Daca am avut o zi frumoasa, simt nevoia sa pun o floare la presat care sa ramana ca un simbol palpabil al acelei zile. Daca ma intalnesc cu o persoana la care tin ma simt prost si anxioasa daca nu inregistrez acea conversatie ca sa o am pur si simplu acolo sau ca sa o pot asculta mai tarziu. fac un desen, scriu o notita doar pentru a-mi ramane o amintire fizica din acea zi buna. Ma gandesc ca un lucru ce a condus la asta ar putea fi ca mai demult cand eram in relatii bune cu acele persoane, nu faceam asta, dupa care s-a intamplat ca ele sa ma indeparteze iar asta m-a facut sa regret ca nu am adunat mai multe amintiri (poze, video-uri). sunt prinsa intre a vrea sa "conserv" o amintire cat mai bine si intre a trai momentul din plin dar tocmai de aceea vreau sa inregistrez totul, ca sa ma pot bucura de el mai tarziu. a devenit ca o obsesie pot sa spun. Sugestii pentru cum sa nu ma mai simt prost dupa ce "pierd" momente glorioase? V-ati confruntat cu asa ceva?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Si eu fac asta. Sotia ma cearta ca prea fac poze multe. Din pacate eu am dreptate. Dupa noi raman doar amintirile.

| ALGator a răspuns:

E o boala a timpului careia îi cad multi victima. Esti inteligenta ca te-ai prins.
Toata lumea are un smart cu care inregistreaza, inregistreaza.
In doze moderate e placut, in doze mai mari devine apasator, te baga la idei. Ajungi sa te atasezi si de obiecte fara valoare.
Fa-ti o schema de descotorosire sau un barem maxim de amintiri pe zi, cu aproximatie. Viata ta e in tine, nu in amintirile pe care le pui in caiet. Pune accent pe persoane, pe situatii, prezent si viitor. Nu e chiar usor daca te-ai obisnuit altfel.

| Arthiom a răspuns:

Care se mai uita pe aici sa stie una si buna: viata e scurta, da asta nu e motiv sa ne plangem sau sa gasim motive de tristete, traiti viata din plin, daca apar neplaceri, tratati-le cu "fundul" (cam ciudat mod de a spune da cam asta e adevarul), cu siguranta momentele frumoase, cat si cele mai putin frumoase ti le vei aminti sigur, daca unii din jurul tau nu, e problema lor, tu poti sti ca ai avut amintiri cu ei. punct.