| xCoolAvril a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi mini-romanul meu. Pur si simplu sunt intr-o depresie continua... Mda, poate va parea ciudat ceea ce spun, dar va rog, fara raspunsuri gen Du-te la psiholog - pentru că nu mă ajută cu nimic.
Bine, să n-o mai lungesc atat.Deci. am 14 ani si sunt in clasa a 8a si anul acesta dau examenul de admitere la liceu. Iar eu pana acum nu am invatat nimic, dar totusi am avut medie de trecere.Imi pare foarte rau ca nu am invatat, as da orice să dau timpul inapoi crying... ma astept sa iau media 9 sau macar 8 dar cum e posibil asa ceva daca eu nu stiu absolut nimic!? Singura materie la care ma descurc e engleza, ar mai fi si romana.Dar la mate, chimie, fizica și tot ce tine de stiinte exacte sunt sub 0. Profa de mate mi-a spus ca o sa ajung la auto straight face. Mai bine mor decat sa ajung acolo.Stiu ca o sa imi spuneti sa ma apuc de invatat pentru ca am timp, dar cand vad cat am, ma blochez si nu mai am chef de nimic...cand stiu ca invat din obligatie nu pot retine. Tata nu stie notele pe care le am, de fapt nu s-a interesat niciodata de situatia mea scolara pentru ca avea incredere in mine, iar eu ce am facut? Sunt o lașă, nu am pic de ambitie in mine. Ma gandesc mereu ca nu nici un folos pe acest pamant, toti ma urasc, pana si colegii de clasa.Nu am nici un prieten caruia sa-i spun ce simt, si am multe de spus. Nu vreau sa va plictisesc, sunt multe de spus dar niciodata nu e timp indeajuns.
Pur si simplu ma urasc, sunt atat de neputincioasa! Stiti vorba : Frumoasa si proasta? Ei bine, la mine e invers. Sunt si urata si proasta! Daca nimeni nu ma accepta de ce sa mai fac umbra pamantului? Am suferit destul, simt ca nu mai rezist sad... ce pot face? Voi ce-ati face in locul meu? sad mulțumesc

3 răspunsuri:
| roland2948 a răspuns:

Este doar o chestie de adolescenta! Stai linistit totul va fi bine! Nu te uita doar la defecte,sigur ai si un anume dar. Daca nu te simpatizeaza unii, incearca sa faci altceva, sa inveti, nu e greu, trebuie sa nu te gandesti la altceva.Citeste cartea "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade si vei gasi un raspuns la toate problemele

Ai grija de tine! Bafta!

| Mihaela1964 a răspuns:

Invata si nu te mai lamenta atat.Nu inteleg de ce spui ca inveti din obligatie,doar nu te forteaza nimeni sa faci asta,doar tu iti doresti sa nu ajungi in liceul auto care cred ca-i cotat prost; cam ce-ai vrea, sa te vaiti p-aici putin, noi sa te consolam si sa fie asta tot, fara munca tu sa te teleportezi la o clasa excelenta intr-un colegiu... Cere ajutor parintilor, spune ca nu te descurci si sunt sigura ca-ti vor acorda tot sprijinul de care ai nevoie.In locul tau as invata, de fapt cred ca asta vei face si tu dar te cam alinti.Bafta!

| anyry a răspuns:

Stiu cum e sa inveti din obligatie. Eu as zice ca daca te pricepi la engleza si romana sa dai la filologie, si nu se pune accent prea mult pe chimie, fizica, matematica... si ai putea sa le arati tuturor ce stii si ce poti. Nu ar trebui sa te descurajezi de ce zic altii despre tine si ar trebui sa ai incredere in tine... cred ca ar trebui totusi sa te pui sa inveti, nu din obligatie, ci cu putina placere, fiindca inca esti micuta si mai ai si liceul unde e foarte greu si nu cred ca o sa te descurci.