| AnnyJonathann a întrebat:

Spune-ti-mi ce carte sa citesc, interesanta cea mai interesanta si vasta oferta primeste funda! P. S(am 12 ani)

Răspuns Câştigător
| ArtisticWorld a răspuns:

Jurnalul unui pusti.
Carte mai buna nu exista.

20 răspunsuri:
| Millanteria a răspuns:

Şi eu am 12 ani şi cartea mea preferată de până acum este "Prinţul bufonilor de Sebastian Darke". Crede-mă, e minunată cartea, aşa mai pentru vârsta noastră. :*

| ktalin2k a răspuns:

Citeste Maitreiy de mircea eliade
sau Ion de Liviu Rebreanu

| MaStErShOt a răspuns:

Corigent la limba romana- Ion minulescu
Singur pe lume-
Robinson Crusoe- Daniel defoe
Europilos- Jean Bart

| licuricisclipici a răspuns:

Incearca jurnalele vampirilor, verisoara mea are 12 ani si le-a citit pe toate si chiar i-a placuthee hee

| ochiverzi91 a răspuns:

Vraciul. Profesorul Wilczur de Tadeusz Dolega Mostowicz happy Este un roman reusit, inspirat din pura realitate, inveti multe din el. Abia asteptam sa ajung acasa de la scoala sa il citesc (si crede-ma, eu nu citesc). Cred ca este potrivita pentru tine ca sa iti dezvolti cultura despre societate, lume in general. Este foarte captivanta povestea. Bafta! :*

| diminutiv a răspuns:

Demonii, Dostoievski
N-ai idee ce pierzi.

| lLexii a răspuns:

Incearca jules verne, si alte carti: singur pe lume, o calatorie spre centrul pamantului, poti incerca vampirul... sper ca te-am ajutat... funda :big grinbig grinbig grin

| Almássy a răspuns:

Eu iti recomand clasicii literaturii romane ''Mihail Sadoveanu'' (hanul ancutei, neamul soimarestilor, fratii jderi, etc) ''ioan slavici'' (mara, popa tanda, moara cu noroc, budulea taichii) iti recomand si padurea spanzuratilor, ion de ''Liviu rebreanu'' si de asemenea poti sa citesti colt alb, morometii chiar sunt foarte interesante. sper ca ti-am fost de folos. PUP!

| Dontspeek a răspuns:

Aventurile lui Tom Sawyer/Aventurile lui Hucklebery Finn -Mark Twain;
La Medeleni;
David Coperfild; Oliver Twist-Charles Dickens

| RegeleRasului a răspuns:

Pai eu zic sa citesti 2 ani de vacanta de Jules Verne sau 10 negri mititei de Agatha Christie

| SuciuSebastian a răspuns:

Incearca Cronicile Wardstone, Ucenicul Vraciului se numeste prima carte din serie.

Gasesti aici mai multe informatii, este tot despre un baiat de 12 ani : http://ro.wikipedia.org/wiki/Ucenicul_Vraciului

| nicky10 a răspuns:

Print si cersetor care sunt de varsta ta interesante,ion creanga amintiri din copilarie, schitele lui Caragiale sunt foarte frumoase, Jules Vernes si de Alexandre Dumas Cocosatul daca vrei straini

| AnnyJonathann explică (pentru nicky10):

Toate cartile spuse de tine le-am citit inca la9 -10- 11 ani

| nicky10 a răspuns (pentru AnnyJonathann):

Citeste atunci Aripile Vantului cu Margaret Mitchel

| cherry0913 a răspuns:

Twilight
new moon
eclipse
breaking dawn.

| ellyfrumusika a răspuns:

Ti-as recomanda 1Cartea junglei de Rudyard Kipling sau 2Colt alb de Jack London sau 3Heidi fetita muntilor de Johannah Spyri(si eu am 12 ani si am cititcartea 3, acum o citesc cartea1 si in voi citi colt alb)

| marii10 a răspuns:

Citeste CAPITAN LA 15 ANI de Jules Verne daca nu prea iti place sa citesti asa mult citeste Jurnalul unui pusti, Insemnarile unei pustoaice.

| AlexxDeeDee a răspuns:

"Poveste fara sfarsit" mi se pare foarte frumoasa si merita sa o citesti happy.E mai lunga dar te asigur ca iti va placea!

| silvikKa a răspuns:

Cititi Agatha Christie, cei 10 indieni, e superb!